Rus haber ajansı Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni gözaltında..

0

Rus haber ajansı Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul’da gözaltına alındı. Mahir Boztepe İstanbul Emniyeti’ndeki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Sputnik Türkiye Genel Yayın Müdürü Mahir Boztepe hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, TCK’nın “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçunu düzenleyen 301. maddesi ile “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçunu düzenleyen 302. maddesi uyarınca soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında gönderilen talimat yazısı üzerine harekete geçen Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri Boztepe’yi gözaltına aldı. Polis ekipleri, arama ve el koyma kararı doğrultusunda Sputnik Türkiye’nin İstanbul ofisinde arama yaptı. Boztepe İstanbul Emniyeti’ndeki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Sputnik Haber Ajansı Türkiye servisinde çalışan üç gazetecinin evlerine, kimliği belirlenemeyen bir grup tarafından saldırı girişiminde bulunulmuştu. Şikayet için emniyete giden gazeteciler gözaltına alınmıştı. Bugün de polis Sputnik’in İstanbul ofisinde arama başlatmış, Boztepe gözaltına alınmıştı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here