Rus uçakları İdlib’de pazar yerini vurdu.. 50 ölü

0

Rus savaş uçaklarının İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde bir pazar yerine düzenlediği saldırıda ölenlerin sayısı 50’ye yükseldi.

Suriye’de Rejim ve Rusya’ya ait savaş uçakları, İdlib’in Marratinnuman ilçesine, Bıdama beldesi, Kenbbine ve Tel Menniş köyüne hava saldırısı düzenledi. Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Müdürü Mustafa Hac Yusuf’un AA muhabirine yaptığı açıklamaya göre, sabah saatlerinde Marrattinnuman ilçesindeki bir pazar yerine düzenlenen hava saldırısında ilk belirlemere göre, aralarında 1 Sivil Savunma gönüllüsünün de olduğu toplam 25 sivil yaşamını yitirdi, onlarca sivil yaralandı.

Söz konusu ilçede Sivil Savunmanın arama-kurtarma çalışmaları devam ederken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Son 24 saatte İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki yerleşkelere düzenlenen hava saldırılarında 42 sivil öldü. Askeri muhaliflere ait uçak gözlemevi de Marratinnuman ilçesine yapılan saldırıların Rusya’ya ait savaş uçaklarınca düzenlendiğini bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise “İngiltere ve ABD’nin finanse ettiği ‘Beyaz Miğferler’ kuruluşundan ismi belirtilmeyen kaynakların söylediği, Rus uçaklarının İdlib’deki Maaret-Numan yerleşim biriminde bir pazar yerini vurduğu iddiaları yalan.” diye açıklama yaptı. Açıklamada, Rus uçaklarının söz konusu bölgede hiçbir görev gerçekleştirmediği savunuldu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here