Rus uzmanın S-400 yorumu.. Rusya’nın Türkiye üzerinde nüfuzu artacak

0

Rus uzman, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistem malzemelerinin Türkiye’ye sevkiyatı hakkında konuştu. Moskova merkezli Strateji ve Teknoloji Analizleri Merkezi Başkanı Ruslan Pukhov, satışı Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kişisel zaferi olarak niteledi.

Rusya Savunma Bakanlığı Halk Konseyi üyesi de olan Pukhov, Euronews’in sorularını cevapladı. Pukhov, “Bu, silah ticaretinin çok daha ötesinde. Bu, Rusya’nın uluslararası arenada büyük bir askeri başarısı. Bu, kesinlikle Putin’in kişisel zaferi. Çünkü eğer onun kişisel müdahalesi olmasaydı, eğer bir şekilde satışın bir parçası olmasaydı bu işlem de gerçekleşmeyecekti.” dedi.

Anlaşmanın Rusya için büyük faydaları olduğunun altını çizen Pukhov, “Rusya için avantajları açık: Türkiye’de nüfuzu artacak, para kazanacak, Türkiye’ye daha farklı ürünler satmak için fırsat doğacak, Amerikalıları ‘trolleme’ fırsatı gibi çok sayıda fırsat doğacak. Bizim için sadece artıları var.” diye konuştu.

Türkiye ile ilişkilerin farklı bir boyuta taşınacağına dikkat çeken Pukhov, Rusların verdiği güvenlik garantisinin Avrupalılardan ve Amerkalılardan daha fazla olduğunu kaydetti: “Biz Türklerle daha bağımlı hale geliyoruz. Her iki tarafın da uzlaşma sağlaması daha kolay olacak. Silahlar alındığında, güvenlik ve güvenlik garantisi de satın alınıyor demektir.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here