Rusya ile ülkemizin hazin tarihi geçmişine dair 2 kitap

2

Son zamanlarda, İdlib’te gelişmeler yaşanmaya başladıktan bu yana, iki kitap pek çok yazar tarafından tarihe tanıklık etmeleri açısından hatırlandı.

İlki “Başımıza Gelenler” adlı kitap. Kitabın önce 1976’da 3 ciltlik baskısı çıkmıştı. Eser sonradan tek cilt olarak yeniden yayınlandı ve 2016’da yapılan 6. baskısı halen piyasada bulunuyor.

İkinci kitap da eski Zağra Müftüsü Raci Efendi’nin yine 93 Harbi’nin Rumeli cephesindeki faciaları anlatan ve aynı değer ve önemde olan “Zağra Müftüsünün Hatıraları” kitabı…

Her iki değerli eseri okurlarımıza hararetle tavsiye deriz.

***

“Başımıza Gelenler” 93 Harbinde Anadolu Cephesi-Ruslarla Savaş

YAZAN:  MEHMED ARİF BEY 

NEŞRE HAZIRLAYAN:  M. ERTUĞRUL DÜZDAĞ

Reklam

6. BASKI – 2016 – İZ YAYINCILIK – 758 sayfa (Tam Metin)

Başımıza Gelenler adını taşıyan bu eser, yazan tarafından bizzat yaşanmış, büyük ve milli bir felaketin, “93 Harbi” diye bilinen 1877-78 Rus Harbi’nin birinci elden ve birçok bakımdan hikayesidir. Bir ilim ve fikir adamı olan yazar, kitabına, savaşın yalnız görünen sahnelerini kaydetmekle kalmamış; bundan çok daha önemli olarak, olayların, resmi tarihlere geçmesi mümkün olmayan perde arkasını, oluşma sebeplerini, subayların, erlerin, gönüllülerin ve harp sahasındaki müslim gayrimüslüm, dost düşman, her kavim kabileden muhtelif sivil halkın ruh hallerini, inançlarını, duygu ve düşüncelerini, hep beraber çekilen maddi ve beşeri güçlükleri; geçirilen buhranlı ve değişken ruhi durumları; kahramanlıkla korkaklık, cesaretle bozgun arasında gidip gelen insani duyguları, buna sebep olan eski ve yeni siyasi ve sosyal şartların mahiyetini, gelenek görenek ve eğitim sisteminin bu hallere olan tesirlerini tesbit etmeye çalışmış; bu yolda çok isabetli teşhis ve tahlillerde bulunmuştur.

***

“Zağra Müftüsünün Hatıraları”

YAZAN:  HÜSEYİN RACİ EFENDİ 

NEŞRE HAZIRLAYAN:  M. ERTUĞRUL DÜZDAĞ

7. BASKI – 2019 – İZ YAYINCILIK – 340 sayfa

“Bu kitap, Türklerin vatan edebiyâtında en samîmî, yüksek bir şâheserdir…” 

Reklam

Bu sözler, meşhur edip ve şâirimiz Yahya Kemal Beyatlı’ya aittir…
Bu kitap “93 Harbi” diye anılan 1877-78 Moskof Harbi’nde Rumeli’deki müslüman kardeşlerimizin başına gelenleri bizzat yaşamış olan Zağra Müftüsü Hüseyin Râci Efendi’nin, hemen o günlerde kaleme aldığı hâtıralarıdır… Bu kitap, yıkılan büyük devletimiz Osmanlı’nın son asrında, düşman hücumlarının vahşet ve dehşetinin bir zaptı; mâsum müslüman halkın çektiği ıstırapların acıklı bir destanıdır… Evet, bu kitap, ecdâdımızdan bizlere bir mektup, bir şikâyet, bir tezallüm, bir vasiyettir.

2 YORUMLAR

  1. Zagra muftusunun hatiralari biri?nci cildi muftu efendinin samimi hatiratidir. Takib Eden kisim ise, devrin iktidarinin hezimetteki mit hat pasa ve bazi politikacilarin payini golgelemek ve faturayi ,savasi onunde bulan Taze padisah abdulhamid han a kesmek icin uydurulmustur. Zagra muftusu ile ilgisi yoktur.
    Yayin icin tesekkur ederiz

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here