Rusya’nın Hayalet Askerleri: Suriye’de Gizlice Rusya Adına Çarpışıyorlar

0
Paralı Asker Maxim Kolganov, Suriye'deki Savaşta öldü. Fotoğraf: REUTERS/Maria Tsvetkova

Bu senenin şubat ayında Maxim Kolganov ve Sergei Morozov adlı iki Rus, Suriye Halep yakınlarındaki bir çatışmada öldüler. Rusya’da bu kişilerin ailelerine, Putin tarafından imzalanmış, cesaret şiltleri verildi.

İşin garip tarafı, Kolganov ve Morozov Rusya Devleti’nin birer askeri değil. Suriye’de özel bir şirket tarafından tutulmuş paralı asker olarak görev aldılar ancak Rus ordusunun emrinde çalıştılar. Suriye’de, Esad’a yardım eden bir küçük Rus ‘kara kuvvetleri’ (resmi olmayan, paralı askerlerden oluşan) olduğu Reuters tarafından iddia ediliyor. Rusya’dan aldıkları bilgilere göre, ölen paralı askerlerin ailelerine, bu işle ilgili bilgilerin mahremiyetini korumaları için $100.000 para verildiği söyleniyor.

Rusya resmi olarak Suriye’de yalnızca hava operasyonları yapıyor. Karadaki paralı askerlerin, havadaki resmi Rus askerlerden daha önemli bir rol oynadığı iddia ediliyor.

Rusya kanunlarına göre paralı asker olarak çalışmak yasak.

Reuters, Kolganov’un ailesinin Suriye’de olduğundan haberi olmadığını söylüyor. Aile ancak, Kolganov’un ölümünden sonra kendilerine teslim edilen pasaportta, Suriye damgasını gördüklerini söylüyor.

Korkusundan konuşamayan bir çok ailenin olduğu iddia ediliyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here