Rüyamda Süleyman Soylu’yu gördüm

0

Rüyamda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu gördüm. 

Uyandığımda, ‘hayırdır inşallah’ dedim. 

İlginçtir; rüyamı, sokağa çıkma yasağı kararının alındığı gece gördüm.

Görüşmemiz çok samimi bir havada gerçekleşiyordu. Bu buluşmanın sebebini de bilmiyordum. Kendisine, duygularımı anlatmaya çalıştım. 

Neden bu kadar öfkelisiniz?

Böyle yaparak herkese kendinizi nefret ettiriyorsunuz. Bunu yapmak zorunda değilsiniz. Sakin olmalısınız.

Şeyh Edebali, Osman Beye ne diyordu; 

Ey Oğul!.. 

Beysin, bundan sonra öfke bize; uysallık sana. Güceniklik bize; gönül alma sana. Suçlamak bize; katlanmak sana. Acizlik, yanılgı bize; hoş görmek sana. Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana. Kem göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana.

Ey Oğul!.. 

Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana. Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana.

Terör örgütü PKK’nın Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde odun toplamak için yola çıkan 5 vatandaşı katletmesi sonrası yaptığı açıklamaları da konuştuk. 

“Bölge komutanını aradım. ‘Bulunca lime lime edin’ diye talimat verdim.” demişti.

Kendisine nasıl böyle bir talimat verebileceğini sordum. 

Bir cevap alamadım. Öylece beni dinliyordu.

Hatta şunları söyledim: Hadi diyelim bu talimatı verdiniz; neden talimatı bir köşe yazarı yazdı veya yazmasına izin verdiniz? 

Yine bir cevap alamamıştım. 

Sessizce söylediklerimi dinliyordu. Düşünceliydi, hatta üzüntülü olduğunu dahi söyleyebilirim.

Kendisini Ankara’dan tanırım, birçok kez görüşmemiz de olmuştu. Demokrat Parti’den AK Parti’ye geçtiği vakit açıp telefonla tebrik etmiştim.

Bakan Soylu’nun geçmişte AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştirilerinin yer aldığı videoları, zaman zaman sosyal paylaşım sitelerinden de paylaşılıyor.

Rüya tabirlerinden, bir bakanı görmenin ne anlama geldiğine baktım ve şu bilgiler karşıma çıktı:

“Rüyada bir bakan görmek hayatınızda birtakım olumlu değişikliklerin gerçekleşeceği anlamına gelir. Rüyasında bakan, başbakan gibi devlet adamlarını görmek, kişilerin sıkıntılarına çare bulunacağına işaret eder. Rüyada bir bakanla konuştuğunu görmek, amacınıza kolaylıkla ulaşacağınıza işarettir.”

‘Hayırdır inşallah’ deyip geçiyorum.

İnfaz düzenlemesi

Meclis Genel Kurulunda infaz yasasına ilişkin görüşmeler sert bir atmosferde devam ediyor. Muhalefet itiraz ediyor, iktidar reddediyor. 

İktidar mı direniyor yoksa muhalefet mi?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, konuşmasında geçmişten dikkat çekici bir hatırlatma yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Kasım 2002 seçimlerine “İdeolojik ve anarşik” eylemlere katıldığı ve ceza aldığı gerekçesiyle giremedi. Neydi bu ideolojik ve anarşik eylem? 

Şiir okumak.

Erdoğan’ın şiir okuyup yargılandığı yasa bana göre de ifade özgürlüğünün ihlaliydi. Bu Meclis, demokrasinin, adaletin gerekliliklerini yerine getirmiş ve Erdoğan’ın siyasete girme yolunu Anayasayı değiştirerek açmıştır. İşte bugün de yapılması gereken infaz düzenlemesinin kapsamının genişletilmesi ve adil olmasıdır.

Ne işi var gazetecilerin, ne işi var avukatların, ne işi var siyasetçilerin, ne işi var KHK’lıların cezaevlerinde? Hepinizi sağduyuya ve adaletli olmaya çağırıyorum.

Ne işi var bankaya para yatıranların, ne işi var çocuklarını okula gönderenlerin, ne işi var sendikalara, STK’lara üye olanların cezaevlerinde?

Ama şimdi siz, bu mazlumluktan zalim oldunuz. Kendi muhaliflerinizi, hapishanede tutuyorsunuz ve ölüm koridorunda tutuyorsunuz bu salgın sırasında. Ne zaman böyle zalim oldunuz arkadaşlar?

”Dün Dündür Bugün Bugündür” felsefesiyle siyaset yapanların, kanaatimce yapılan bu hatırlatmaları dikkatlice dinleyip düşünmeleri gerekiyor. 

İnsan “Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli.”

Bugün yapılmak istenen infaz düzenlemesini savunanlar yarın tarihe nasıl not düşüleceğini iyi hesaplamalıdır. Bugünler gelir geçer ancak yapılanlar vicdanlardan hiçbir zaman silinmez.

Son sözüm; oylanacak olan basit bir infaz yasası değil binlerce insanın hayata devam edip etmeyeceğinin kararı olacaktır.  

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here