Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu: Devlet adamları attıkları her adımın sonunu düşünmek mecburiyetindedir

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin Balgat’taki eğitim merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2020 yılının ilk günlerinde Orta Doğu’da yaşananların endişe verici olduğunu söyleyen Karamollaoğlu, Libya’daki gelişmeler ve Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin bu endişelerini daha da artırdığını vurguladı. Bir ülkenin üst düzey komutanına suikast yapmanın suç olduğuna işaret eden Karamollaoğlu, “İran’ın Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından Amerika’nın Bağdat’taki hava üssünü bombalaması çok önemli bir hadise olarak tarihe geçti.” diye konuştu.

Amerika’nın 80 ülkede 400’den fazla askeri üssünün bulunduğunu belirten Karamollaoğlu, bu üslerin zannedildiği kadar güvenli olmadığını savundu. Trump’ın politikalarının tüm dünya tarafından eleştirildiğini ifade eden Karamollaoğlu, “ABD’nin dünyada itibarını korumak ve savaşın ortaya çıkmasını engellemek için Trump’ı azletme gibi bir ihtimali var. Trump’ın bu dengesiz gidişatı Amerika için de bir tehlike oluşturuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Libya ile yapılan “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması” anlaşmasına destek verdiklerini aktaran Karamollaoğlu, Türkiye’nin Libya’daki iç savaşın önüne geçmesini istediklerini kaydetti. Türkiye’nin Libya’da arabulucu olmasının önemli olduğuna dikkati çeken Karamollaoğlu, “Şartlar ne olursa olsun barış için diplomatik kanallar sonuna kadar açık tutulmalı.” ifadesini kullandı.

Suriye’de 500 binden fazla sivilin katledildiğinin, 7-8 milyon insanın yerinden olduğunun ve şehirlerin tarumar edildiğinin altını çizen Karamollaoğlu, “Üç tane çocuğun katledilmesi Suriye’nin bu hale gelmesine neden olmamalıydı. O çocukları katledenler cezalandırılmalı ama Suriye kan gölüne çevrilmemeliydi.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Libya tezkeresi konusunda “sonunu düşünen kahraman olmaz” açıklamasına de tepki gösteren Karamollaoğlu, devlet adamlarının atacağı adımlarda ihtiyatlı ve ileri görüşlü hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

“Kahramanlık kimseye fayda sağlamaz.” diyen Karamollaoğlu, şöyle devam etti: “Hele de sonunu düşünmeden yanı bir devlet ileri geleninin söylediği gibi ‘sonunu düşünmeden karar almak kahramanlara mahsus’ işmiş gibi açıklama yapanlara Allah akıl fikir versin. Sonunu düşünmeden karar almak bir devlet adamına yakışmaz. Devlet adamları attıkları her adımın sonunu düşünmek mecburiyetindedir. Kahraman olmak değil mesele. Trump kahraman oluyor ama on para etmez dünya nezdinde. Onun içindir ki Türkiye’nin Suriye’de iç savaşına müdahil olmanın ortaya çıkardığı durum ve edinilen tecrübeler ışığında attığı her adımın bir değil bin kere düşünülerek atılması gerektiğine inanıyoruz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here