Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu: Kanal İstanbul Projesi Türkiye’ye risk getirir

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. İdlib’te yaşanan son gelişmelerle ilgili konuşan Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Suriye’de savaş endişe verici. İdlib’de bir katliam yaşanıyor. Hem Rus uçakları hem de merkezi hükümetin uçakları İdlib’i bombalıyor. Türkiye’nin katliamı durdurmak için ABD, Rusya ve Esed’le oturup konuşması lazım.” değerlendirmesini yaptı. İdlib’deki sorunun Türkiye’ye yeni bir göç dalgası oluşturacağını belirten Karamollaoğlu, Suriye’deki kanın acilen durdurulması çağrısı yaptı.

Libya merkezi hükümetinin desteklenmesi burada doğrudur. Onlarla yaptığımız anlaşmalar da gerekli, bu da isabetlidir. Ancak ‘asker gönderme’ dediğiniz zaman bizim ordumuzun bugün içinde bulunduğu şartları çok iyi değerlendirmeye ihtiyacımız var. Çok ciddi badire atlattık. 15 Temmuz’dan sonra maalesef komuta kademesinde de diğer kademelerde de birtakım sıkıntılar yaşanıyor. Bu konuda çok ihtiyatlı davranılması gerektiğini vurgulamak istiyorum.”

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Türkiye’nin boğazlardaki hakimiyetini tesis eden anlaşma olduğunu ancak bazı şartlarının bulunduğunu anlatan Karamollaoğlu, “Montrö Anlaşması’na göre de bizim boğazlarımızdan bütün ticaret gemilerinin geçme hakkı vardır. ‘Ben seni buradan geçirmiyorum’ dediğinizde o zaman başka problem doğar. Çünkü bu uluslararası bir anlaşma ve Türkiye’nin Montrö ile elde ettiği haklar var. Bundan dolayı eğer Türkiye, ‘Ben Montrö’yü rafa kaldırıyorum’ derse başka sıkıntılar çıkar. Ben ekonomik yönden bu kanalın Türkiye’ye hiçbir fayda sağlamayacağına kalpten inanıyorum ve mantıken de böyle olduğunu idrak ediyorum. Bu masraf, Türkiye’ye hiçbir fayda sağlamaz ancak risk getirir. Bu konuda neden bu kadar ısrar ediliyor, anlamak mümkün değil. Ekolojik yönden ele alındığı zaman da uzmanların söyledikleri hepimizi endişeye sevk ediyor.” diye konuştu.

Türkiye’de işsizlik sorunu bulunduğuna dikkat çeken Karamollaoğlu, ülkedeki en önemli meselenin çalıştığı halde geçimini sağlamayan insanlar olduğunu vurguladı. Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirin artmasının yatırıma bağlı olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, “Eğer biz bütün gücümüzü sosyal yatırımlar ve gösteriye dönük yatırımlar yerine sanayi, tarım ve teknolojiye dönük yatırımlara verirsek Türkiye ayağa kalkamaya başlar. Köprüyle, kanalla, tünelle, yüksek binalarla bir ülke güçlenmez.” dedi.

Üretimin her alanda yerli olması gerektiğini belirten Karamollaoğlu, ekonominin ancak üretimle güçleneceğini kaydetti. Toplu sözleşmelerde ücretlere yapılacak zamda enflasyon rakamlarının dikkate alınması gerektiğini anlatan Karamollaoğlu, CHP eski milletvekili Sinan Aygün ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş arasındaki iddialarla ilgili de “Eğer burada bir problem varsa hukuken bu işin içine girilir ve çözülür. Mansur Yavaş seçimlerden sonra iş başına geldi. Mantıklı adımlar da atıyor gibi gözüküyor. Şimdi sanki onu sıkıştırabilmek için birtakım konular gündeme getiriliyor ve bu konular onunla ilgisi olmayan da konular.” diye konuştu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here