Sadakatsiz’de senaristler, önceki Türk dizi uyarlamalarında dikkat edilen sınırı aştı

0

     Son zamanlarda Kanal D’de yayınlanan “Sadakatsiz” sosyal medyanın gündeminden düşmüyor. Reyting rekorları kıran dizi durmadan olumlu ve olumsuz yorumlarla karşılaşıyor.

Sadakatsiz dünyaca ünlü BBC yapımı 10 bölümlük dram-psikolojik gerilimli Doctor Foster’dan uyarlanırken Türk kültürüne uygunluğuna pek dikkat edilmediği için seyirci ilk defa sıra dışı bir yapımla karşı karşıya kalmış durumda. Aldatıldığını öğrenen Asya’nın (Cansu Dere) eşinin en yakın arkadaşıyla otel odasında kocasından intikam almak için beraber olması sosyal medyada sert tepkilere sebep oldu. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ise “evlilik dışı ilişkileri normal gibi gösteren, çocuk ve gençleri olumsuz yönde etkileyebilecek rol modeller” gerekçeleriyle “Sadakatsiz” dizisine idari para cezası verdi.  Yeni dönemin dizilerine kıyasla eski diziler uyarlanırken senaryoda kültürel farklılıkların daha çok göz önünde bulundurulduğunu söyleyebilirim.

Yıllar önce hazırladığım Dawson’s Creek’in Türk televizyonlarına Kavak Yelleri Olarak adaptasyonunda kültürel farklılıkların dikkate alınması ile ilgili başlıklı yüksek lisans tezimde de analizlerimde Amerikan yaşam stili ve Türk seyircisinin kültürel değerleri arasında denge kurulduğunu görmüştüm.

     Günümüzde de uygun sahneler oluşturulacak şekilde uyarlanırsa seyircinin de tepkisini alma riski ortadan kalkmış olur. Sadakatsiz dizisinde ise bazı sahnelerinde dikkat edilmeden Amerikan versiyonundaki yansıtılarak Türk toplum yapısı ve kültürü yok sayılıyor. Medyada Türk toplumunun onaylamadığı aykırı fikirlerin empoze edildiği yapımlar devam ettikçe yayından kaldırılması tartışmaları da yer almaya devam edecek.

     Sadakatsiz’de Asya başarılı bir doçent doktor ve bir çocuk annesi. Doktorluğa başlarken Volkan’a aşık olarak İzmir’deki yaşamını geride bırakmış. Volkan’ın memleketi Tekirdağ’a yerleşerek mutlu bir evlilik yapmış. Bir gün bazı durumlardan endişelenince şüpheli ipuçlarını takip ederek aldatıldığını öğreniyor. Hatta yakınları saydığı ve güvendiği Volkan’ın arkadaşlarının da bu durumu senelerdir bildiğini fark ediyor. Volkan’ın arkadaşıyla konuştuğunda bir kaçamak için yuvasını yıkmaması gerektiği tavsiyesini alıyor. Volkan’ın yıllarca ihanetini gizleyen arkadaşı aldatmanın her türlüsünü rezillik olarak tanımlayacakken kaçamakla geçiştirerek erkek egemen düzeni kabullenmiş bir profil çiziyor.

Dizi ilerledikçe baş kahraman Asya’nın bu adaletsizliğe boyun eğmeyecek gücünü göstereceğini zannederken ters köşe ile karşılaşarak kafalarımız daha da allak bullak oluyor. Volkan’ın ilişkisini itiraf etmesi şartıyla Asya kaçamağı kabul ederek eşini affedebileceğini söylemesiyle daha da bir şaşırtıyor erkeğin pervasızlığını onaylayan bu konuşmayla. Böylece aldatan erkeklerle ilgili yanlış stereotipleri Sadakatsiz dizisi kaçamak repliğiyle sunuyor. Bu dizide erkeğin değil de kadının aldattığı senaryo gösterilseydi kaçamak olarak tanımlayabilecek miydi? Bu yüzden yayınlanan senaryoda da erkeğe hak görülmesi mümkün olabilir mi? Hikayede kocasının itiraf etmemesiyle affetmekten vazgeçerek aldatıldığı kadını araştırdığında eşinin iş arkadaşının kızı (Derin) olduğunu öğreniyor. Kızın ailesinin bu durumu bilmediğini de fark edince Asya’nın her şeyi yemek davetinde Volkan, Derin ve ailesine anlatması ile başlıyor dizinin açılış sekansı. Flashback ile giriş yapan dizi ilerleyen bölümlerde Volkan’ın yaptığı büyük hatanın sonucu olarak Asya’nın intikam vuruşunun bir kısmını göstermekle izleyicideki merak ve heyecan duygusunu canlı tutmuş oluyor. “Aldatılan kadının öfkesi cehennem ateşinden beterdir” sloganıyla tanıtımını yapan dizi ihanet eden kocasının rezilliklerini tam yerinde yüzlerine vurmasıyla çarpıcı sahnesini oluşturmaya çalışıyor. Ama bu sahne aldatma ile igili yapılan dizinin bu sorununa yenilikçi ve farklı bir anlatım oluşturmasına yetmiyor. Asya eşinin en yakın arkadaşıyla intikam için beraber olunca izleyiciyle dizinin bir yerine kadar kurduğu duygu bağını bir anda yok ediyor. Oğlu için aldatıldığı konusunda susan annenin kendisinin ahlaksızlığını normalleştirmesiyle çocuğuna bir kötülüğü de kendisi yapıyor. Psikolojisi normal şekilde davranmayarak yanlışa başka bir yanlışla karşılık veren ve Türk aile yapısını bozan senaryonun kalitesi ilerleyen bölümlerde daha da düşmüş oluyor. Batılı hayat tarzının verildiği ve değerlerimize zıt düşen dizi Türk toplumuna ağır gelebilir. Zeki ve kariyer sahibi anne imajı aldatıldığını öğrendikten sonraki hayatıyla şerefli ve onurlu şekilde başa çıkmasını anlatan çok daha akıllıca senaryolar izleyebilirdik. Orijinal bir öykü beklerken ilerleyişinde ve ana karakterin hikaye içinde gelişiminde ciddi problemler var. Aldatmış erkeklere güzel bir ders verebilecekken erkek egemen zihniyeti ön plana çıkaran sahneleriyle zayıf kalıyor.

     Volkan’ın arkadaşına “İkisini de seviyorum. İnsan aynı anda neden iki kadını sevemesin” sözü ise yine sosyal medyada tepki alan repliklerden. Yayınlanan bu sahneden sonra bir gazetenin nöropsikoloğa yönelttiği bu sorunun cevabının ise hastalıklı bir duygu olarak tanımlanması da dikkat çekti. Volkan’ın iki kadın ile ilgili söylemine arkadaşının kadınları temsili güzel bir cevap verememesi ise senaryonun saçmalığının bir başka tarafı. Bu dizi rakipleriyle yarışacak diye izleyiciyi şaşkına çevirerek adından söz ettirecek Türk aile yapısının temelini sarsan sahneleri yoğunlukla kullanmayı seçmiş. Sadece ismi başarılı ve yerinde bir seçimle uyarlanmış dizinin içeriğinin tamamen hayal kırıklığına uğrattığını söyleyebilirim.

Geleneksel kültürümüzü bir anda hiçe sayması yayından kaldırılacağı yönünde internette sert yorumlara neden olsa da hala reyting alması şaşırtıcı. Yıllar önce seyircinin yadırgıyabileceğinden yabancı yapımın Türkiye’ye adaptasyonunda ahlak korunulmasına ve her iki kültür arasında denge kurulmaya çalışılan güzelim uyarlama dizilere ne oldu?  

Batı’nın kültürümüze uymayan yanlış senaryolarında empoze ettiklerini seneler geçtikçe toplumda daha alışma ve kabullenme olacağı için mi senaristler uyarlarken artık Türk versiyonunu Amerikan yaşam tarzından pek de ayrı tutmuyor?

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here