Ana Sayfa Siyaset Sadece baroları değil bütün hukuk sistemini tarumar edecek bir düzenleme..

Sadece baroları değil bütün hukuk sistemini tarumar edecek bir düzenleme..

0
Sadece baroları değil bütün hukuk sistemini tarumar edecek bir düzenleme..

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Barolarla ilgili teklifle birlikte yargı üzerinde kusursuz bir tahakküm kurulmak istendiğini savunan Oluç, şunları söyledi:

“Savcılar zaten iktidarın savcıları, yargıçlar da vicdanları ile değil iktidarın talepleri doğrultusunda karar veriyorlar. Yargıçlar bağımsız değil, yargı bağımlı ve taraflı bir halde. Savcı ve hakimler dışında şimdi avukatlar da, yani savunma mekanizması da iktidara bağımlı bir hale getirilmek isteniyor. Yani aslında bir Burhan Kuzu hukuku dayatılıyor bütün Türkiye’ye. Adaleti kendisine göre düzenleyen bir partidir Adalet ve Kalkınma Partisi.

Barolar düzenlemesinin 3 nedeni var. Birincisi, AKP diyor ki, bizim barolarımız yok, onun için kendimize bağlı baroları oluşturmak istiyoruz. Birinci neden budur, bunun hukukla ve demokrasiyle alakası yoktur. İkincisi, AKP diyor ki, güçlü bir Barolar Birliği delegasyonuna ihtiyacımız var. Dolayısıyla Barolar Birliği delegasyonunu dizayn etmek için bu teklifi oluşturuyorlar. Üçüncü nedeni de, Barolar Birliği’nin mali imkanlarını kendi yandaş barolarına ve avukatlarına aktarmak istiyorlar. Bu teklifin esas 3 nedeni budur. Yani meselenin hukukla ve demokrasi ile bir alakası yoktur.

5 bin üyesi olan barolarda 2 bin üye ile yeni bir baro kurma kararı alınabiliyor çoklu baro sisteminde. Sorduk, 2 bin rakamı nereden çıktı? Neden 2 bin, neden bin 500 değil veya 3 bin değil, 3 bin 500 değil dedik. Bunun nedeni de şurada gizli; 2018 yılında yapılan İstanbul Barosu seçimlerinde AKP’nin desteklemiş olduğu listenin aldığı oy 2 bin 400 civarındadır. Yani 2 bin rakamı da buradan geliyor. Yoksa herhangi bir evrensel kriter ya da makul bir kriter yok ortada. Onlar 2 bin üzerinde oy aldıkları için 2 bin üzerindeki sayıyla da baro kurulabilir demiş oluyorlar.

Temsilde adaleti, özellikle Baroları Birliği delegasyonunda tamamen yerle bir ediyorlar. Büyük şehirlerin sayılarını azaltıyorlar, küçük şehirlerin sayılarını artırıyorlar. Ama bunu o kadar ölçüsüz yapıyorlar ki, ortada temsilde adalet diye bir şey kalmıyor. Yani baroları tarumar edecek, sadece baroları değil hukuk sistemini de tarumar edecekler bu teklifle.

Barolar herhangi bir meslek örgütü değil. Barolar yargının bir ayağını oluşturuyorlar. Dolayısıyla herhangi bir meslek örgütü gibi davranarak yapılacak bu değişiklikler aslında hukuk sisteminde ciddi bir değişiklik anlamına geliyor. İktidar istiyor ki, barolar insan haklarını, hukukun üstünlüğünü savunmasın; iktidar istiyor ki, barolar biat etsin, biat etmeyen tasfiye edilsin; iktidar istiyor ki, barolar kendilerini eleştirmesin. Aslında bu iktidar insan hakları fobisi olan bir iktidardır; demokrasi fobisi, hukuk fobisi olan bir iktidardır.

Kendi çıkarları için, kendilerine bağlı barolar yaratmak için hukuk sistemini alt üst ediyorlar. Makbul barolar ve makbul avukat yaratma teklifidir bu teklif; bu bir kez daha ortaya çıkmıştır. İktidar kendisine biat eden, itaat eden barolarla hukuk alanındaki çalışmalarını sürdürmek istiyor.

Milyonlarca insan işini ve gelirini kaybetmiş. Çalışanlar işlerini kaybediyor, iş arayanlar iş bulamıyor, iş arayanlar iş aramaktan vazgeçiyor. İktidar bu uygulamaları ve ekonomik kararlarıyla tarihinin, son 18 yılın en ciddi oy kaybını yaşamaktadır. Müthiş bir irtifa kaybı yaşamaktadır, tarihinin en büyük kaybıdır bu. Bütün yasak çabaları, bütün yasakçı düzenlemeler, yasakçı zihniyetin uygulamalarının esas nedeni bu irtifa kaybıdır.”

Reklam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here