Ana Sayfa Dünya Sahte içkiden ölenlerin sayısı 180’e yükseldi..

Sahte içkiden ölenlerin sayısı 180’e yükseldi..

0
Sahte içkiden ölenlerin sayısı 180’e yükseldi..

İran’da sahte içki nedeniyle 6 Mart’tan bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 180’e çıktı. İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) konuşan Fars eyaletinin Acil Durum Merkezi Başkanı Muhammed Cevad Muradiyan, eyalette 6 Mart’tan bu yana sahte içki nedeniyle 427 kişinin zehirlenerek hastanelere başvurduğunu açıkladı.

Bugüne kadar zehirlenenlerden 65 kişinin hayatını kaybettiğini aktaran Muradiyan, şu anda 14 kişinin de yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğünü belirtti. Muradiyan, “Maalesef sosyal medyada alkolün koronavirüsü kontrol edebileceğine dair söylentiler bu duruma yol açtı.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Fars eyaletinde istihbarat birimlerinin son birkaç gündeki operasyonlarında 50 bin litre alkolün ele geçirildiği ve üretici ve dağıtıcı oldukları belirlenen çok sayıda kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Fars eyaletinde can kayıplarının artmasıyla İran genelinde sahte içkiden yaşamını yitirenlerin sayısı 180’e ulaştı.

Hastanelerde tedavi altına alınanlardan şu ana kadar Huzistan’da 51, Erdebil’de 19, Elburz’da 15, Mazenderan’da 12, İsfahan’da 7, Kürdistan’da 6, Hemedan’da 4, Hürmüzgan’da da 1 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Ahvaz Başsavcı Vekili Ali Beyranvend, sahte içki soruşturmasıyla ilgili 17 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

Koronavirüs kaynaklı can kaybı 1284’e yükseldi

İran’da yeni tip koronavirüs nedeniyle 149 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 1284’e yükseldi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle ülke genelinde 149 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Böylece toplam ölü sayısının 1284’e çıktığını belirten Cihanpur, vaka sayısının da 1046 artarak 18 bin 407’ye ulaştığı bilgisini verdi. Cihanpur, 5 bin 979 kişinin ise tedavilerinin tamamlanmasının ardından taburcu edildiğini aktardı.

Reklam

Çin ve İtalya’nın ardından en çok can kaybının yaşandığı ülke İran’da, virüs ilk kez 19 Şubat’ta Kum kentinde tespit edilmiş, ardından tüm eyaletlere yayılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here