Sandıktan Hillary birinci çıkmış ama… Başkan Trump oldu. Neden?

0

Bu defa âmâ Bulgar kâhin kadının kehanetine ihtiyaç yok. ABD siyasi tarihi de aynı yere işaret ediyor: Seçimin bu şekilde sonuçlanması, benzer sonuç alınan eski seçimler sonrasında yaşananlar dikkate alındığında da ABD için hayırlara vesile olacağa benzemiyor.

Seçimde Hillary Clinton’un sandık oyu Donald Trump’tan fazlaymış; ancak ikinci seçmen ya da delege sistemi bulunduğu için, daha çok delege kazanan Trump galip ilân edilmiş…

Bu bilgiyi New York Times yazdı.

Bağımsızlık Bildirgesi imzalanıp Amerika Birleşik Devletleri oluştuktan bugüne kadar, gidilen bütün seçimlerde, yalnızca 5’inde halkoyu ile delege sayısı arasında terslik yaşanmış. Halktan en çok oyu alan aday yerine, daha az alan ama delege sayısı yüksek ‘galip’ ilân edilmiş…

Trump’ın 8 Kasım günü aldığı oy, New York Times gazetesine göre, rakibi Clinton’dan 200 bin kadar az…

1824’te John Quincy Adams oyu daha az olduğu halde delege sayısı fazla çıkınca rakibi Andrew Jackson’a karşı başkanlığı kazanmış… Ardından büyük bir siyasi keşmekeş ve ekonomik sıkıntılar yaşandığını Amerikan tarih kitapları yazıyor.

En son 2000 yılında Al Gore daha fazla oy almış, ama araya Anayasa MAhkemesi’nin girmesiyle başkanlık George W. Bush’a hediye edilmişti.

Bush’un oyu 50 milyon 456 bin 002 (yüzde 47.9) iken, Gore’un oyu ondan 550 bin fazla olarak 50 milyon 999 bin 897 (yüzde 48.4) idi.

Reklam

Bush kazandı, Gore kaybetti.

Ardından olanları biliyoruz: 11 Eylül… Irak’a saldırı… Ekonomik ve finansal çöküş…

Baba Vanga’dan sonra, sandık da, ABD’ye, “İşin zor” diyor…

Kaynak: Independent

 

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here