Saraylarınızın israfı sebeptir, ülkenin topyekûn iflası ise sonuçtur..

0

TBMM Genel Kurulu’nda 2022 yılı bütçesinin tümü üzerindeki görüşmeler yapılıyor. “Burada görüştüğümüz bütçe, geçim derdindeki halkın değil, seçim derdindeki bir iktidarın bütçesidir.” diyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, şunları söyledi:

“Halkın bütçe hakkının yok sayıldığı, katılımdan uzak, sarayın emir ve isteklerine göre hazırlanan bir bütçedir. Asgari ücret artışı olmak üzere grubumuzun bütçeye ilişkin tüm değişiklik önergeleri bir bir reddedildi. Çünkü bu bütçe retçi iktidarınızın bütçedir. Bu bütçe, ekmeği büyütme bütçesi değildir. Halkın sofrasındaki ekmeği daha da küçültme, yoksulluğu, açlığı daha da büyütme bütçesidir. Bu bütçe adaletsizliği ve eşitsizliği daha da çoğaltma bütçesidir. Saraya kemer gevşettiren, halka ise kemer sıktıran bir bütçedir. Kadınları ve eşitlik taleplerini reddeden erkek düzenin bütçesidir. Ve bu bütçe iktidarınızın son bütçesidir. Dönüşü olmayan gidişinizin bütçesidir.

Halkın talebi huzurdur, refahtır, gelir dağılımı eşitliğidir, toplumsal barıştır, özgürlüktür, güven duyacağı demokratik bir sistemdir. İktidarınızın hedefi ise çoğulcu kriz üreten yozlaşmış, otoriter sistemin ömrünü biraz daha uzatmaktır. Ekonomik ve sosyal olarak çökmekte olan halka, diriliş, şahlanış, uçuş hamasetini izlettirmek isteyen kitlesel açlığın karşısında iktidar yandaşlarının koltuğunu güvence altına almaya çalışan bir anlayış, bu ülkede halktan da sokaktan da sokağın gerçekliğinden de çoktan kopmuştur. Tanzim kuyruklarından sonra halkın ekmek kuyruklarına girdiği, bebek mamalarının raflara kelepçelendiği, açlığın sefaletin kol gezdiği, kasapların sadece camından bakıldığı bir ülke iktidarınızın özetidir.

Halk yoksulluk içindeyken, rantın bolluğu içindeki TÜGVA’larınız, yandaş atamalarınız, çifter maaşlılarınız, bitmek tükenmek bilmeyen saray israfınız beşli çetenize vergi affınız, iktidarınızın bir özetidir.

Diliniz faiz indirmekte, eliniz ise durmadan faiz borcunu artırmaktadır. Nas ortadaysa buyurun ilk devletten başlayın; öğrenciden, çiftçiden, borçlu vatandaştan aldığınız yüksek borç faizlerini hemen şimdi silin. Nas, yurttaş için geçerli midir, değil midir? Kendinize gelince Nas, yurttaşa gelince acı reçete sunmaktan artık vazgeçin.

Katar’ı, Birleşik Arap Emirlikleri’ni kayyum yaptığınız ekonomi hızla çökmektedir. Haksız ve emeksiz zenginleşen iktidar düzeniniz sebeptir, emeksiz bırakılan halk ise sonuçtur. Saraylarınızın israfı sebeptir, ülkenin topyekûn iflası ise sonuçtur.

Sizinki ekonomiyi değil, tek adamı kurtarma savaşıdır. Buradan söylüyorum, sizin savaşınız finali Er Ryan’ı Kurtarmak filminin finali gibi asla ve asla olmayacaktır. Çünkü sizin derdiniz vatandaşın geçimi değildir, seçimi nasıl kazanırız derdiniz. Derdiniz enflasyonu, işsizliği, hayat pahalılığını düşürmek değildir, 50 artı 1’i düşürme derdidir. Amacınız yurttaşın huzuru değildir, yandaşlarınızın huzur hakkıdır. Amacınız vatandaşın borcunu silmek değildir, beşli çetenizin vergi borçlarını sıfırlandırmaktır. Hedefiniz gençlere istihdam yaratmak değildir, eş, dost akrabalarınızı kamuya doldurmaktır. Amacınız hukuka uymak değildir, hukuku kendinize uydurmaktır.

Bugün yıkımın sebebi, ürün stokçuluğu değildir. İktidarınızın savaş ve kriz stokçuluğudur. Kin, nefret ve düşman stokçuluğudur. Çözüm sürecinde 12 bin dolar olan milli gelir bugün 8 bin dolara indi. Kişi başı 4 bin doları savaşa harcadınız. Oysa çözüm sürecinde ekonomi de büyüyordu, demokrasi de gelişiyordu. Barış çabaları büyürse ekonomi de büyür. İstikrar da gelişir, savaşı büyüttüğünüz ise ekonomiyi yerlerde süründürürsünüz.  

Kobani kumpas davası, iktidarınızın bir seçim kampanyasıdır. Merkez Bankası Başkanı değiştirir gibi sık sık değiştirdiğiniz mahkeme üyeleri sarayınızın birer partizanıdır. IŞID’in Kobani’de kendi karanlığına gömülmesi, politikalarınızı çökertti ve siz de HDP’yi ve demokratik siyaseti tasfiye ederek intikam almak istiyorsunuz, biz bunun gayet iyi farkındayız. 7 Haziran’ın, 31 Mart’ın siyasi intikamını almaya çalıştığınızı çok iyi biliyoruz. Ortada bir hukuk yoktur, bağımsız bir yargı hiç yoktur. Engizisyon mahkemeleriniz vardır sevgili AKP’li üyeler. Ama unutmayın darbe mahkemelerinizle, siyaseti de geleceği de şekillendiremeyeceksiniz. Sandıkta, meydanlarda yenemediğiniz HDP’yi mahkeme salonlarında da asla yenemeyeceksiniz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here