ABD’nin şeytanî Türkiye planı

  0

  Başkent Televizyonu’nun fırtına gibi estiği yıllarda Bekleme Odası diye bir program vardı. Bunu Gürbüz Evren hazırlıyordu. Evren’in özel ve güzel istihbaratlarıyla bezediği yapımını kaçırmazdım. Bu kanaldan ayrıldı. Sebebini bilmiyorum. Arada önemli belgesel niteliğinde kitaplar yazdı.

  Gürbüz Evren’den sürpriz bir mesaj alınca şaşırdım. Bu çok değerli habercilik özelliği taşıyan satırları benim kanalımla paylaşmak isteğine teşekkür ediyorum:

  Çok değerli Burhan Ağabey,

  Size çok uzun süredir yazamadım. Ekte önemli olduğunu sizin de göreceğiniz bir yazımı gönderiyorum. ABD’nin Türkiye’ye yönelik hesapları açısından dönen dolapları anlatan bir komite toplantısının kayıtlarına ulaştım. Ülkemizde uzmanlar, stratejistler maalesef bu tür araştırmaları pek yapmıyorlar. Hep aynı ezberler üzerinden dönen tartışmalar oluyor. Özetle bu gerçekleri size de ulaştırmak istedim. Halen her hangi bir gazetede yazamadığım için yakında sosyal medya hesaplarımdan elde ettiğim bilgileri yayımlayacağım.”

  IŞİD kimin denetiminde?

  ‘Barış Pınarı Harekâtı’ndan dört gün önce, 5 Ekim’de ABD Senatosu’nda komite toplantısı vardı.

  Montana Senatörü Steve Daines, Michigan Senatörü Gary Peters, Kentucky Senatörü Mitch McConnel, Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, New York Senatörü Charles E. Schumer gibi isimlerin yer aldığı komite toplantı halinde.

  İstihbarat Suriye-Irak Masası Şefi Albay Myles Caggins, Hava Kuvvetlerinden Albay Patrick Ryder ve PYD/PKK’yı gizlemek için Suriye Demokratik Güçleri SDG’yi kuran General Raymond Thomas‘a sorular yöneltiyorlar.

  Reklam

  400 dolar maaş

  Senatör McConnel: “Müttefikimiz YPG’nin savaşçı sayısı ve verdiğimiz maaşlar hakkındaki doğru bilgiler nedir?

  General Thomas: “15 binini çok iyi eğitip donattığımız, 38 bin YPG savaşçısı var. Kişi başına 400 dolar maaş veriyoruz. Ama örgüt, savaşçıların maaşının 200 dolarına el koyuyor. Ayrıca örgüte, Suudi Arabistan’a ulaştırılan Suriye petrolünden bir miktar muhafızlık payı da ödüyoruz.”

  Senatör Schumer: “Suriye’nin kuzeyinde operasyona hazırlanan Türk Ordusu karşısında YPG’li savaşçıların şansı nedir?”

  Albay Caggins: “Arkalarından çekilirsek, şansları sıfır. Türklerin baskısına dayanamayıp Başkan Trump’ın da onay verdiği güvenli bölgeden çıkmak zorunda kalabiliriz. Bu durumda planımız, YPG’yi fazla kayıp vermeden daha güneye kaydırmak.”

  Asıl amaçları

  Senatör Schumer: “Bir süre daha kalmalarını sağlayarak, Türklere olabildiğince zarar vermelerini sağlamak varken, YPG’yi bir bütün olarak daha güneye kaydırıp orada tutmanın anlamı nedir? Irak’tan sonra Suriye’de de Kürdistan’ı oluşturduğumuz görülüyor. Bu iki parçanın birleştirilmesi sorun değil ama Türkiye ile İran’daki Kürdistan parçaları ne olacak?”

  Albay Caggins: “Başkan Trump, Pentagon’un hazırladığı güvenli bölgenin başka büyük hesaplar için Türklere bırakabileceği planına onay vermişti. Suriye’nin petrol yatakları, Türklerin istediği güvenli bölgenin güneyinde kalıyor. Hem orası korunacak hem de YPG savaşçılarının yarısını, zamanı geldiğinde İran sınırına kaydıracağız. ABD ve İsrail için hayati önem taşısa da Büyük Kürdistan‘ı kısa vadede oluşturmak kolay değil.”

  Reklam

  Bağdadi ABD üssünde estetik oldu

  Yazının devamı için