Tarih değil hatalar tekerrür eder

  0

  Tarihçiler tarihi yazmaktan öte sonuçlarını da yorumlamaya çalışırlar. Hatta istedikleri gibi tarihi de yazabilirler. Cenap Şahabettin ‘in çok güzel bir sözü vardır. “İnsan tarihe her istediğini söyletebilir , çünkü ölüler itiraz edemezler.”

  Tarih dersini hatırlayın, önce yaşanan olayı öğrenir sonrada sebep ve sonuç ilişkisi üzerinden ezber yapardık. Bu nedenle de asla tarihi bir gerçeklikle yüzleşme fırsatı bulma şansımızda olamazdı.

  Yaşadığımız şu süreçte, aslında hala işi doğru anlamadığımızın bir sonucu değil mi?

  Aynı tarihi hataları geçmişteki hataların doğru analizi yapmadığımız için yapıyor olabilir miyiz ?

  Biz tarihi sorgularken, hiç karar vericinin neden öyle düşünüp uyguladığını sorguladık mı?

  O sürecin içinde kimler kimin yüzünden hata yaptığını yazan bir anektoda rastladınız mı?

  Batı tarihi bu şekilde on binlerce biyografiye ve tarihi belgeye sahiptir. Bu belgeler sayesinde insanlar hata yapmaktan kendilerini alıkoyabilirler.

  Bizim tarih öğretimiz içinde bir çocuğun kendine ders çıkarabileceği bir metin gösterebilir misiniz?

  Reklam

  ***

  Yakın tarihimiz içinde bile Mustafa Kemal Atatürk’ün neden çiftlik evinde, tarladaki kargaları kovarlarken anlatıldığını anlamış değilim.

  Beni asıl ilgilendiren ise onun hayat sürecinde yaşadığı evreler, Neleri okurdu, ne düşünürdü, onu farklı kılan özelliklerini nasıl çalışarak edindi vb . Okul çağındaki bir çocuğun hayatını etkileyecek şifreler asıl bunlar. Bu şifreleri içeren bir tarih öğretisi geliştirmediğimiz müddetçede tarih maalesef bizim için tekerrürden ibaret olacak.

  Peki geçmişi kaçırdık gümümüzü yakalayabiliyormuyuz? Mesela Irak bu güne nasıl geldi diye bir araştırma yapıp kütüphanelere koyabiliyor muyuz? Saddam’ın danışmanları kimdi, kim ona yanlış bilgi verdi, ülkenin kırılma anları neydi, ülke olarak nasıl hatalar yaptılar. En zengin ülkelerden biriyken nasıl oldu da parçalanmanın (kimilerine göre parçalandılar) eşiğine geldiler.

  Yazının devamı için