Seçim için OHAL uzatıldı, peki seçim ne zaman?

1

Biden’le görüşmeden sonra kulislerdeki konuşmalar hız kazanmıştı. ‘Hamdolsun’ un gerisindeki hesapları irdeleyen gazeteciler fikirlerini dillendirdikçe iktidar cephesi de ısrarla seçimlerin öne alınmayacağını ve zamanında yapılacağını ifade ettiler.

Bugün de değişen bir durum söz konusu değil aslında. Hem Ak partiden hem de MHP’den yapılan açıklamalar hep aynı: ‘Seçimler zamanında yapılacak’.

Seçimlerin zamanında yapılacağı net bir şekilde ifade edilse de sanki bunun özellikle vurgulandığını düşünenler çok fazla.

Haksız da değiller.

Bu köşede ben de sizlere ‘erken seçim’ in olacağını duyurmuştum.

Politika, ayak oyunlarıyla rakip partileri geride bırakmak olunca, yapılan bu taktiği de yadırgayacak değiliz.

Söylenenle yapılan planların birbirine uymasını beklemek safdillik olur.

İktidar cephesi, seçimler için ‘zamanında yapılacak’ dese de arka planda hızla çalışmalarına devam ediyor.

Son gelişme de bu görüşü destekliyor.

Muhalefet partilerinin ve sivil toplum örgütlerinin karşı çıktığı OHAL yetkilerinin 3 yıl daha uzatılmasını içeren torba yasa teklifi Meclis’te kabul edildi.

Bu yasanın kabul edilmesinin iki boyutu mevcut:

Birincisi OHAL şartlarında baskın seçim yapılması hedefleniyor ve böylece iktidar cephesi geniş yetkilere sahip olacak.

İkincisi de kabul edilen torba yasa bir bakıma kalkan görevi yapacak ve oy getirmesi hedeflenen kitleler için durumların yumuşatılması programı devreye sokulacak.
Ne demek istiyorum?

HDP’den oy devşirmek için Kürtleri hedef alan yumuşama ve Fetö davalarından yapılan yanlış uygulamalarının düzeltilmesi ve bunların oy olarak getirisinin hesapları.

Toplumda meşhur olan bir cümle var.
Ne hikmetse bu cümle her ortamda yaygınlaştırılmaya çalışılıyor.

Nedir bu cümle?

‘Tamam Ak parti ekonomide başarısız, ‘uçacağız’ dediler ama uçmadık, dolar 5 TL olmayacak diyorlardı ama 8,50 TL oldu.

Haklısınız.

Ama kime oy verelim?’

Bu cümle özellikle yaygınlaştırılıyor ki algı oluşturulsun. Bu algıyla oy verilecek kimse olmadığı subliminal olarak zihinlere yerleştirilerek vatandaşların sandık başında Ak partiye oy vermesi hedefleniyor.

Bu alt yapı çalışmasından sonra yaşanacak gelişmeleri de hesaba kattığımızda hazırlanan plan netleşiyor.

Peki yaşanacak gelişmeler neler olabilir?

Sınır ötesinde yaşanan çekişme ve kavganın getirisi olmadığı görüldüğü için daha aktif olma çabasına girildi ve bu daha da artacak.

Afganistan, Suriye ve Balkanlar.

Ayrıca Nato’nun koruyucu karakolu olma özelliğinin altı çizilecek.

İsrail Devlet Başkanı ile yapılan telefon görüşmesi bu yeni stratejinin görünen kısmı. Başkan Erdoğan yapılan telefon görüşmesine ilişkin açıklamasında aslında bütün verileri ortaya sermişti: ‘Türkiye-İsrail ilişkilerinin, Orta Doğu’nun güvenliği ve istikrarı bakımından büyük önem taşıyor. İki ülke arasında enerji, turizm ve teknoloji başta olmak üzere muhtelif alanlarda yüksek bir iş birliği potansiyeli mevcut’.

Kürtlere yönelik yapılacak yeni parti çalışması da tutacak olursa iki yönlü sonuç elde edilecek.

Yeterli oy elde edilirse MHP boyunduruğundan kurtulma imkanı çıkacak.

Yeterli oy elde edilmezse MHP ile koalisyona devam edilecek ve böylece Kürtlerden de oy kazanılmış olacak ve bu durum Kürt seçmenini bölmüş olacak.

Bütün bu seçim planları iktidar cephesi tarafından inkar edilse de inkar etmeyenler de var.

İnkar etmeyenler kim?

Ak Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz.

Ali İhsan Yavuz erken seçime ilişkin açıklama yaptı ya da bu açıklamayı ağzından kaçırdı.

‘Seçim görevlilerimizle sandık görevlilerimizle seçim kurulu görevlilerimizle sürekli çalışıyoruz bugünlerde; ama bunu yaparken elimizden geldiği kadar ortaya çıkartmadan, çaktırmadan yapıyoruz’.

Artık çaktırmadan yapmaya gerek yok aslında, rahat olun.

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikAlmanya’da sel felaketi
Sonraki İçerik3 gazeteci ile 3 insan hakları savunucusu serbest bırakıldı..
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

1 YORUM

 1. bu ali ihsan yavuz istanbul hezimetinden sonra hala seçim işlerini yönetiyorsa akp nin ne kadar adam kıtlığı yaşadığını gözler önüne seriyor.
  hiç bir şey olmadı ama mutlaka bir şeyler oldu vecizesi ile siyaset tarihinde yerini almıştı.
  şimdide erken seçim yok ama mutlaka seçim olmayacak diyemem demeye getiriyor.
  akp mhp yi ekarte etmek amacını güdüyorsa.bahçelide oyun çoktur.
  2001 seçimlerine gidiş nasıl olmuştu.
  ha birde seçim zamanında yapılırsa erdoğanın adaylık konusu problem çıkaracak.
  Anayasaya göre iki dönem süresini kullanmış olacak.
  seçmen kime oy verecek subminal mesajı verilmek istenirken seçmenin bunlar gitsin de kim gelirse gelsin bundan kötüsü olmaz diyerek sandığa gitmesi de mümkün.
  seçmen artık iktidarın tam sandığa giderken yerli uçak yerli otomobil bilmem kaç bin metreküp doğalgaz petrol uçan otomobil gibi vaadlerini tekrar yer mi acaba.
  tam bir rus ruleti hem seçmen hem de iktidar için.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here