Şehid

3

Dünya’ya İslam hakim olmadıkça durum darül-harptır!.

Bu cümle ile işe başladığınız an İslam; barış dini değil, savaş dinidir. Cümle çok net ve mesaj açıktır.

Ya Dünya’ya İslam hakim olacak ya da sonsuza dek savaş sürecektir.

Peki sormak gerekmiyor mu? Bu nasıl bir din? Neden bu savaş?  Ve ben okuduğum bildiğim kadarıyla dinler ikiye ayrılır.

Bir bu dinlere öncülük eden Peygamberler silahlı ve kitaplıdır.

İki silahsız ve kitapsızları da diğerlerinden ayırmak için onlara Nebi denmiştir. Yine tarih bize; silahlı ve kitaplı olanlar muzaffer olurken, diğerleri etkili olamamışlardır. Ve elbette kendisini son Peygamber, Kur’an’ını da son kitap olarak gösteren Hz. Muhammed, kılıcını çekerek, kendisi dışındaki her dine mensup olanlara ‘’İttiat et ey kafir!’’ diyerek teslim almak istemiştir. Ki bana göre İslam’ın da gerçek anlamı budur.

Teslim ol!

Peki kim?

‘’Allah’a, Peygamberine’’dir bu emir.

Ya emre itaat edeceksin ya da öleceksin.

Bundan daha açık ve net ifade var mı?

Bu manzara karşısında Biz Kürdlere gelecek olursak; İslam öncesi Zerdüştî inancına veya bir başka inanca sahip olan Kürd ne yapacaktır?

Ve biraz rivayet de olsa; Kürd bu durum karşında, Kürd’e bir kez daha sorar ehli din ve Hz. Muhammedin savaşçıları.

‘’İslam dinin esaslarını say.’’

Kürd çaresiz;

Oruç ve namaz, hac ve zekat, üç rexet fişek ve bir Zoldek silahı….

Kürd zevahiri kurtarmaya çalışır.

Namaz ve orucu kabul eder, hac ve zekatını da verir ama der eğer fişeklik mermim ve bir de tüfeğim olsaydı. Sana ‘’Bismillahilrahmanelrahim. Eşhedü ella ilahe illallah ve eşhudu enne muhammeden resulullah’’ demezdi. Fişekleri ve tüfeği olmadığından Eşhed getirip kellesini kurtarmış ve İslam’ı kabul ederek Müslüman olmuştur.

Bu işlem yalnız Kürd’e değil, tüm gayri Müslimlere uygulandı. Ve o çokça söylenen ‘’İslam barış dinidir. İslam’da zorlama yoktur. Sadece tebliğ vardır’’ safsatası hala devem ediyor.

İslam’a uyanlar kurtuldu.

Uymayanlar katledildi..

Bu din için savaşanlara Mücahit ve ölenler de ŞEHİD, dendi.

İşte burada karşımıza bir ŞEHİD sözcüğü ve kavramı çıkıyor.

Demek ki; İslam adına, Hz. Muhammed’in dini için savaşanlara mücahit ve ölenler de şehit olmuş oluyor. Hem de insanlık var oldukça sürecek olan bir savaş.

Başta Ortadoğu ve dünyaya bir şehitlik edebiyatı doğmuş oluyordu. Bu İslam kökenli şehidi sonra isteyen istediği gibi kullanmaya başladı.

‘’Vatan, millet Sakarya’cıdan’’ solcusuna, solcusundan ateist ve Komünistine kadar yayıldı. Ne yapsın bu artık bir mal gibi, isteyen istediği gibi kullanır oldu.

Hayatı boyunca inanma ile, dinle alakası olmayan bile çok rahatlıkla bu bol kazançlı ŞEHİTLİK EDEBİYATI’nı kullandı.

İslam adına cihada giden, bu yolda ölene şehit denmesini anlarım. Ancak vatan, millet sakaryacılar, millilik ve vatanseverlik, ideolojik amaçları için bu şehitliği kullananları anlamam, hak vermem ve onların bu anlamda söz etmelerini uygun bulmam.

Şu sözleri her gün duyarız.

‘’Şahitler ölmez’ Vatan bölünmez!

‘’Şehitler yolumuzu aydınlatıyor…’’

‘’Toprağı bol olsun!’’

‘’Işıklar içinde uysun!’’

……..

‘’Devr-i daim olsun!’’

Geldiğim nokta itibariyle; en büyük savaş ve en güzel şey insanı yaşatmak olmalıdır.

Benim şehitlikle, ışıklarla, toprakla ve kahramanlılarla ilişkim kalmadı. Yaşamak zor, ölmek kolay. Ben zor olanı seçtim ve bu yolda gitmeye kesin kararlıyım. En güzel şey biraz daha fazla yaşamaktır.

Çünkü yaşam; insana sunulmuş en büyük armağandır.

Hiçbir din ve ideoloji uğrunda ölmeyi gerektirmez. Eğer insan ölecekse, şerefi, onuru ve gururu için ölebilir. Onurlu ve gururlu ölenlere sonsuz saygılarımla.

Şehitlik ve şahadet benden uzak dursun.

Benden önce giden Özgecan’lara selam olsun.

03. Aralık 2021

Almanya-Essen

3 YORUMLAR

  1. şehidlik ve genel olarak islam hakkında kıt bir bilginle bu yazdığını islamı tarafsız bir şekilde araştırarak tekrar gözden geçirirsen daha sağlıklı olur kanaatindeyim.

  2. Mr Şükrü Gülmüş..Ocak medyadakı ılk yazınız dahil bir kaç makalenizi okudum. Bu günkü yazınızı okuyunca çok şaşırdım ve okumama kararı aldım.Zira edib edebli olmalı ve haddin bilmelidir kanaatimce.Ortalama bır şarkiyatcı batılı müsteşrik kadar bile malumatınız olmayan islam ve peygamberi hakkındaki yavelerinizi başka bir platformda yazın bence.Çünkü ocak medya kurumunun ve yöneticilerinin söylem ve üslublarıyla çelişen makaleniz zaman israfına sebeb olmuştur.Bu platform farklı inanç ve dünya görüşlerine her zaman açıktır biliyorum.CEHL DAMLAYAN YAVELERE DEYİL…

  3. Vatan sana canım feda olsun, kitabı kùran sana canım kurban olsun, Allah’ım uğruna bir değil bin canım kurban olsun, dinim İslam ,onurum İslam, şerefim İslam, …
    Bu memlekette canını kurban edecek ne yiğitler var onlar Allah’a söz verdiği günü sadece beklemektedirler.
    Sen onurun ve gururun için öl , biz Allah için ölürüz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here