Şehir Üniversitesi’nin faaliyet iznine son verildi..

0

Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyet iznine son verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan ve Resmi Gazetede yayınlanan kararda, şu ifadeler yer aldı:

“Kurucu vakfına kayyım atanan ve garantör üniversitesi tarafından yapılan denetimler sonucunda mevcut mal varlığıyla eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüremeyeceği tespit edilen ve bu durumu Yükseköğretim Kurulunca onaylanan İstanbul Şehir Üniversitesinin faaliyet izninin kaldırılmasına 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun ek 11. maddesi gereğince karar verilmiştir.”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Şehir Üniversitesi’nin Cumhurbaşkanı Kararı ile kapatıldığını öğrenmenin büyük üzüntüsünü yaşıyorum. Yaşanan süreç tamamen hukuk dışı ve iktidarın hasmane tutumundan ibarettir. Şehirli tüm arkadaşlarımın okullarını yaşatmak için gösterdikleri çabayı saygıyla selamlıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da “Şehir Üniversitesi’nin kapatılması, ‘ya benimsin ya kara toprağın’ zihniyetinin eseri. İktidar kendine benzetemediği her kurumun içini boşaltma veya yok etme stratejisi izlemektedir. Şehir ailesine sabır diliyor ve en samimi duygularımla yanlarında olduğumu ifade etmek istiyorum.” diyerek karara tepki gösterdi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here