Sendikalardan asgari ücret konusunda ortak açıklama.. 2 bin 578 liradan geri adım atmayacağız

0

Türk-İş, DİSK ve Hak-İş sendikaları, asgari ücret görüşmelerine ilişkin “2 bin 578 liradan geri adım atmayacağız.” dedi.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün ile Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Osman Yıldız, ortak açıklama yaptı.

Asgari ücretin insan onuruna yakışır bir seviyede belirlenmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu, şimdiye kadar üç toplantı gerçekleştirdi. Maalesef görüşmeler, asgari ücret konusunda iyimser olmamızı mümkün kılamıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verileri beklentimizin çok altında olması nedeniyle iyimser olamıyoruz.

2 bin 578 liranın altında olmamak koşuluyla bunun üstünde bir rakamı değerlendirmeye alacağımızı, bunun altında bir rakamı değerlendirmeye almayacağımızı ifade ediyoruz. Onun altında bir karara katılmayacağımızı ortak olarak ifade ediyoruz. Şu ana kadar bize bir rakam teklif edilmedi. Bakanlığın açıklamasından sonra elbette ortak bir tavır olacak. O rakamın altındaki bir karara katılmayacağımızı ortak olarak deklare ediyoruz.” denildi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here