Serbest Kürsü: Jazz’dan Rap’e dönüşen Afro-Amerikan tarz ve İslami söylem

0

Gençler ve kimi yetişkinler arasında en çok beğenilen ve dinlenilen tarz belki de Rap müzik. Rap, Hip Hop kültüründen çıkmış ana akım dört koldan birisidir. Diğer elemanlar DJ’lik, grafiti ve breakdance. 

Rap nasıl çıkmıştır: 1970’lerin Amerika’sında gettolarda yaşayan Afro kökenlilerden. Kimileri çetelerin atışmaları der, kimileri çetelerin ıslah aracı der, kimileri de Hip Hop müthiş bir eşitlik isyanıdır der. Ne denirse densin, günümüzde bir hayli yaygınlaşmıştır. 

Rap, bir bakıma bizdeki aşık atışmasıdır. Bir bakıma demek bile fazla, öyledir. Kelimenin açılımı 

Rhtymic American Poetry ya da Rhytm And Poem. Yani ritim ve şiir (atışma). 

Rap, Hip Hop kültüründen çıkmış bir tarzdır. 

Peki Hip Hop hangi tarzlardan etkilenmiş ve ortaya çıkmıştır? Blues, Funk, Soul ve Jazz. 

Aslında iki tarz da Amerika’daki gettolarda yaşayan siyahi (Afro) kökenlilerin ortaya koydukları müzik türüdür. 

Biraz Jazz’ın ortaya çıkışına bakalım: ABD’de New Orleans’da 1900’lerin başında gelişmiş. Jazz’de de doğaçlama, atışma ve çoklu ritim önemli. Jazz, 1930’lu yıllardan sonra daha da meşhur oldu ve orta sınıf Amerikalılar tarafından benimsendi. Hip Hop kültürünün ürünü olan Rap’in bugün bütün kesimler tarafından benimsenmesi gibi. 

Jazz müziğine eleştiri ‘eğitimsiz ve alt sınıf insanlar’ tarafından yapıldığı içindi.
Rap müziği için de aynısını söyleyebiliriz aslında. 

Jazz’ın ne olduğuna baktığımızda tamamen Afrika kültüründeki ruhani törenlerine dayanır. 

Jazz’le birlikte anılan Blues de aslında Afrika kökenlilerin ortaya koydukları tarzdır. Blues, 17. Yüzyıl ve sonlarında Amerika’da köle olarak yaşayan Afrikalı insanların kendilerini ifade etme biçimiydi. Yani tarlalarda çalışırken söyledikleri isyan, hüzün, umut ve özgürlük müziği… Kölelik kaldırıldıktan sonra bütün Amerika’ya yayıldı. 

Blues Jazz’ı, Jazz Hip Hop kültürünü ve Rap’ı meydana getiren önemli kaynaktır. 

Bugün çok yaygın olan Rap tarzında da atışma çok önemlidir. Hadi biraz gençlerin konularına girelim ve ayrıntılara göz atalım: 

Beat: Rap’ın temeli. Şarkının arka planı ve MC’yi nasıl Rap yapılacağı konusunda yönlendirir. 

Peki MC nedir? 

MC aslında Rapçi demek. Yani atışmayı, şarkıyı ve isyanı ifade eden kişi. Master of ceremonies’in kısaltılması. Seremoni ustası anlamında. Şarkıyı yazan, Rap stiline karar veren, bass ve ritimleri ayarlayan ve parçayı söyleyen kişi. 

Ha bir de BeatBox var 😊 Hani şu yetenek yarışmasında ünlü olan cümle. Bu da Rap şarkısının arka planını, temelini insanın kendi sesiyle canlandırması. 

Atışma ve yerme dedik ya, işte Rapçilerin birbirlerini yermek için yaptıkları parçalara da Diss deniyor.

Hocam, bunlardan bize ne demeyin. Çünkü bu bilgiler iletişim aracı 😊

Jazz ve Blues dinlemekten zevk alan biri olarak Rap müziği anlamakta bir hayli zorluk çektiğimi açıkça ifade edeyim. Aslında iki tarz da isyan, eşitlik, umut içeriyor. İtiraf etmeliyim ki, Jazz ve Blues’daki tını çok daha farklı ve hoş. 

Gelelim İslami söylem ilişkisine…

Jazz ve Blues dinleyen Müslüman gençler ya da yetişkinler ne kadardır bilemiyorum ama yaygın olduğunu pek sanmıyorum. Sebebi belki de kullanılan enstrümanlar ve yaygın kanaate göre cinselliği çağrıştırması. 

Peki ya Rap? 

Rap, cinsellik çağrıştırmıyor, çünkü direk küfürlü sözlerle cinselliği bertaraf ediyor. Hele kliplerdeki gösterimler tamamen sınır ötesi çatışma. 

Peki Müslüman gençlerde neden bu kadar yaygın? Bakın onu ben de anlamış değilim. Belki de isyanın meşhur tarzı olduğundandır. O kadar yaygın ki, Müslüman gençlerin İslami söylem tarzı haline bile gelmiş durumda. İşte İslami söylemle ilişkisi burada başlıyor.

Ülkemizde de Rap tarzında etkin olanlar var, mesela Ceza bunlardan birisi. İslami söylemle bağlantılı olarak örnek verebileceğimiz kişi de Sagopa K. Onu bu şekilde anlamamızın sebebi şarkılarının sözleri ve Cüppeli olarak bilinen kişiyle olan fotoğrafları. 

Bu konuda Sagopa tek değil, onun tarzını kendine örnek alan onlarca belki yüzlerce genç var ve bunların amaçları da Rap müzikle İslami tebliğ yapmak…

Rap’in İslami söylemi olur mu? 

Gençlerin ifadelerine göre Rap’in İslami söylemi olabiliyormuş. 

Peki o halde: Jazz ve Blues’in İslami söylemi nasıl olabilir…?

Sevgi ve Bilgiyle kalın

(Not: Yazımı kaleme aldığım saatlerde Almanya’nın Hanau kentinde saldırı oldu ve şimdiki haberlere göre 8 kişi öldürüldü. Bu saldırı kimler tarafından yapılırsa yapılsın, esefle kınıyorum). 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here