Serbest Kürsü: Sağlık çalışanları da bizim gibi insan, onları düşünüp şükredelim

0

Şikayetleniyoruz. 

‘Dışarı çıkamadık, özgürlüğümüz kısıtlandı’ diye hayıflanıyoruz. Canımız sıkılıyor. Patlıyoruz evde durmaktan. Hatta geriliyoruz ve ev ahalisi birbirine bile giriyor, kim bilir. Olağan seyrinde giden hayatımız sekteye uğradığı için oluyor bunların hepsi. Ah bir normale dönsek, rahatlayacağız da. 

Peki ya sağlık çalışanları ne yapsın? 

Bu virüs salgını onlar için de tehlike değil mi? 

Bizler kendimizi düşünürken, acaba onları insan değil de, robot falan mı sanıyoruz? 

Evet, sağlık çalışanlarına minnettarız. Ne söylesek, ne kadar alkışlasak az…

Alkışlamak onların ihtiyaçlarını gideriyor mu, işin bir de burası var. Çocuğu olanların bakımına destek oluyor mu, ya da onların ödemesi gereken faturalarına…

Bırakın gençleri, yaşı ileri olanları bile evde tutamıyoruz. Boşluktan oluyor bunların hepsi, boşluktan. Okunması gereken kitap listeleri olmuş olsa, bunlar olmazdı. Kitap okumaya başlayınca başka bir dünyaya kapı aralanıyor ve okudukça okuyası geliyor insanın. Ya sonra? İnsanın gözü yorulunca da biraz kestiresi geliyor, sonra biraz spor ve tekrar kitap… 

Bir bakmışsın: ‘Aaa ne kadar hızlı geçmiş zaman…. Akşam olmuş… Ama daha okuyacağım bölümler vardı…’ 

Peki ya sağlık çalışanları…

Onlar bizim sağlığımız için anne-babalarını, çocuklarını ya da torunlarını geride bırakıp göreve gidiyorlar. Durmadan çalışıyorlar ve hem de bizim sakındığımız virüsün tam göbeğindeler… Kim bilir kaç tanesinde virüs var ama çalışmaya devam ediyorlar. 

Şükretmemiz lazım azizim. 

Biz evde sıkılırken, onlar canla başla çalışıyorlar. Hz. Süleyman kadar şükretmemiz lazım. Dinle ilgilenen insanlar evinde dua ederken, onlar keşmekeşin ortasında mücadele ediyorlar.

Ben derim ki: ‘Diyanet çalışanları bir kampanya başlatsın ve sağlık çalışanlarının vefat edenleri için hatimler düzenlesin’. 

‘Hocam, hani Kuran ölüler için değil, canlılar içindi’ diyenleri duyar gibiyim. Evet, diriler için ama bunu bilen ve buna inanan kaç kişi var ki?
Genel geçer görüş, Kuran’ın hala daha ölüler için olduğu. Eee hal böyle olunca da, Diyanet çalışanları da sağlık çalışanları için güzel bir şey yapmış olurlar, fena mı? 

Sağlık çalışanları sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde aynı özveri ve fedakarlıkla çalışıyorlar. 

Bir fotoğraf karesi var ki, bana göre çok anlamlar ifade ediyor. Düne dair olan hakkında mesajlar verirken, bugünü çok güzel özetliyor ve geleceğe de çözüm sunuyor. 

Buyrun. 

Davut yıldızlı bir ambulans. 

Yer İsrail. 

Ambulansı durdurup ibadetini yapması için Müslüman meslektaşını bekleyen bir Yahudi…

‘Bana ne senin namazından’ dememiş ve namazını bitirmesi için onu bekliyor. Hani hep denir ya, ‘zulüm-zulüm-zulüm’, ee peki buna ne diyeceksiniz? 

Dünyanın her noktasında, hangi ırk-din ve etnisiteden olursanız olun, sizlere müteşekkiriz. 

Allah, sizlerden razı olsun… 

Senden de, ayakta meslektaşını bekleyen Yahudi kardeşim…

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here