Sezen Aksu’dan Silivri Avlu Şarkıları..

0

Gazeteci-yazar ve akademisyen Prof. Dr. Mehmet Altan’ın Silivri Cezaevi’nde kalırken hayalini kurduğu hapishane şarkıları albümü, “Silivri Avlu Şarkıları” adıyla Spotify’da yayınlandı. Şarkı listesinin oluşturulmasına ise ünlü sanatçı Sezen Aksu yardım etti.

Altan, yaklaşık 2 yıl cezaevinde kalan ve 4 Kasım 2019 tarihinde görülen mahkeme kararıyla beraat etmişti. Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Mehmet Altan’ı Silivri Cezaevi’nde ziyaret etmiş ve izlenimlerini Hürriyet gazetesine yazmıştı. Mehmet Altan, “Ben müzikten pek anlamam aslında. 2017’nin en popüler şarkı ve türkülerini topluyorum. Mesela, ‘Ben yoruldum hayattan…’ Sabahattin Ali’nin Sinop Cezaevi’nde yazdığı ‘Mahpushane Türküsü’ şiirindeki ‘Başın öne eğilmesin/ Aldırma gönül, aldırma’ dizeleri. ‘Cigaramın dumanı’ gibi… Bunları tek CD’de topluyorum. Sezen Aksu’dan ricam var. Bana bu konuda destek olabilir mi acaba? 15 şarkılık bir CD.” talebinde bulunmuştu.

Tahliye sonrasında hayalini kurduğu CD çalışmasını dijital müzik platformu Spotify’de “Silivri Avlu Şarkıları” adı altında toplayan Mehmet Altan’a listenin hazırlanmasında Minik Serçe Sezen Aksu destek verdi. Konuya ilişkin Altan, P24 internet sitesinde yazdığı yazıda “Sağ olsun, Sezen onca işi gücü arasında oluşturduğum listeyi gözden geçirdi, iki alternatif liste oluşturdu. Birini seçtik. Nihat Yıldırım ve uzman bir arkadaşımız daha hep birlikte o şarkıları en iyi söyleyenleri son bir kez daha gözden geçirerek noktayı koyduk.” dedi.

Altan, şöyle devam etti: “CD çıkarma işinin manâsızlığını öğrendim. Nihat Yıldırım son gelişmeleri bana olağanüstü nezaketiyle özetledi, teknik ve bürokratik zorlukları yanında piyasada CD talebinin öldüğünü anlattı. Spotify’ı önerdi. Eğer dinlerseniz çok değerli ses sanatçılarımızın seslerinin büyüsü içinden Silivri Cezaevi’ni, ömürlerin bırakıldığı üzerine tel çekilmiş ufacık avluyu, avlunun üzerindeki teller arasından gördüğümüz gökyüzünü hissedeceksiniz.. Avluda Sabahattin Ali’ler, Ahmed Arif’ler, Grup Yorum’un müzisyenleri de dolaşacak. O şarkılar, siyasal yönetimlerin yazıya, çiziye, düşünceye bitmez tükenmez zulmünün ses tarihimize bırakılan kaydıdır.”

Sezen Aksu’nun derlemesi ile “Silivri Avlu Şarkıları” listesinde “Aldırma Gönül”, “Hatırla Sevgili”, “Gesi Bağları”, “Hakim Bey”, “Yalan Dünya” gibi şarkıların yer alıyor. Listede toplamda 24 parça var. Grup Yorum’un “Özgürlük Türküsü” de listede yer alıyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here