‘Show business’ Gazeteciler ve Basın Bayramı

0

Müslüman toplum için önemi büyük olan Ayasofya’nın genel manada ibadete açılması siyasi şova dönüştü ve bunu toplum olarak kutsamak zorundayız.

Evet, böyle bir algıyı ve gerçeği yaşıyoruz.

Ayasofya zaten ibadete açıktı.

Ayasofya Hünkar Kasrı’nda 2016 yılından beri Cuma ve vakit namazları kılınıyordu. Ayasofya’nın bütününü ibadete açmak ve bu açılışı da şova dönüştürmek de dün Cuma namazına nasip oldu.

D.İ.Bşk. Ali Erbaş’ın kılıçla çıktığı hutbe dosta, düşmana mesajlar içeriyordu. Buna sevinenler olduğu kadar tasvip etmeyenler de çok oldu.

Kılıçla hutbe okumak Hz. Peygamber’in yaptığı bir uygulama değil. İslam’ın siyasete alet edilmediği dönemlerde böyle bir uygulama yok. Kuran, İslam ve kılıç-süngü ilişkisini kurarak İslam’ı siyasete alet eden ilk kişi de Muaviye’dir.

Kılıçla hutbe okuma, Osmanlı geleneği olarak kabul edilip, DİB. Ali Erbaş’ın hutbeye kılıçla çıkması sadece bir gelenek olarak uygulanmadı tabi ki.

Bu gösteri, yeni Türkiye’nin içine sokulmak istenen yeni konumu.

Sembollerle yeni Osmanlı planı ve Türkiye’yi hilafete, şeriata (siyasete dayalı İslam) ve karşı kutup olarak bir konuma sokmaya çalışıyorlar.

‘Seçimleri zaten kaybedeceğiz, yapmışken hepsini yapalım düşüncesi mi?

Evet, bütün bunların arka planında bu düşünce mi hakim?

Seçimleri zaten kaybedeceğiz, yapmışken hepsini yapalım.

Bence böyle düşünülmüyor.

İşin aslı, Türkiye bu konuma özellikle itiliyor.

Psikoloji ve sosyal psikoloji kuralları kullanılarak Ak parti eliyle Türkiye’nin dönüşümü yapılıyor.

15 Temmuz darbe girişiminden sonraki kaos ortamı, sanki bugünlerde Ak parti eliyle tekrar gündeme getirilip, yapılmak isteniyor.

Kimler istiyor bunu?

Esas merak ettiğim konu da bu zaten, kimler istiyor?

Ben kimler olduğunu biliyorum da, bunu ifade edebilmek önemli.

Edemiyoruz.

Ülkemizde basın üzerindeki sansürün kaldırılışının 112. yılı.

Basın üzerindeki sansür kaldırıldı ve hatta üzerinden 112 yıl geçti.

Evet, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı.

Bütün gazetecilerin ve basın sektöründe çalışan emekçilerin bayramını kutluyorum.

Tutuklu olan olmayan bütün gazetecilerin…

Sevgi ve Bigiyle kalın

Önceki İçerikHEPİMİZ YALAN SÖYLÜYORUZ
Sonraki İçerikSibirya kaynaklı sıcak hava dalgası uyarısı..
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here