Sibirya ısınıyor.. Orman yangınları olabilir

0

Dünyadaki en soğuk bölgelerden biri olan Sibirya’nın Kuzey Kutup Dairesi’ndeki Khatanga kasabasında, hava sıcaklığı 27 derece olarak ölçüldü. Görülmemiş sıcaklıkların erken orman yangınları ve permafrost (donmuş toprak erimesi) erimeye yol açacağını belirten iklim bilimciler endişeli.

Hali hazırda kış mevsiminin çok yumuşak geçtiği belirtilen Sibirya’da, yerli halk, normalde bu aylarda hiç de alışkın olmadıkları sıcaklıklardan faydalanmak için güneşlenmeye giderken, bilim insanları ise ‘olağan dışı’ sıcağın erken dönemde beklenmedik orman yangınlarına ve buzul erimelerine bağlı deniz yükselmesine yol açacağı konusunda uyardı.

Greenpeace Rusya’nın orman yangını uzmanı Anton Beneslavskiy de “Bu yıl Sibirya’da orman yangını felaketi görülme olasılığı çok yüksek diyor.” dedi. Kar amacı gütmeyen bilim kuruluşu Berkeley Earth de iklim bilimcilerin sözlerini doğruluyor. Kuruluş, Rusya’da sıcaklıkların Ocak-Nisan ayları arasında ortalamanın 11 derece daha üstünde olduğunu duyurdu.

Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamalarda da dünya üzerinde en fazla ısı artışının Rusya, İskandinavya ve Kanada’nın doğu bölgelerinde görüldüğü, buralarda ocak ayı sıcaklığının ortalamanın 5 derece üzerinde geçtiğini bildirmişti.

Bilim insanlarının en çok endişe ettikleri konuların başında permafrost erime geliyor. İklim krizinden en fazla etkilenen bölgelerin başında Kuzey Kutbu bulunuyor. Kutuplardaki en büyük tehlikelerden biri de atmosferdeki karbondioksit miktarının artmasıyla oluşan küresel sıcaklığın, Kuzey Yarım Küredeki donmuş kutup toprağını eritmeye başlaması.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here