Sibirya’da hava sıcaklığı 38 dereceye yükseldi..

0

Rusya’yı etkisi altına alan sıcak hava dalgası, dünyanın en soğuk bölgelerinden kabul edilen Sibirya’da tüm zamanların en yüksek sıcaklık derecesinin kaydedilmesine neden oldu.

Bilim insanlarına göre haftasonu ölçümlenen sıcaklık, Kuzey Kutbu’nda şimdiye kadar görülen en yüksek ısı derecesi. Rusya’nın kuzeydoğusunda, Kuzey Kutbu kıyılarının yaklaşık 420 km güneyinde ve Kuzey Kutup Dairesi’nin yaklaşık 10 km kuzeyinde yer alan Verkhoyansk kasabasında cumartesi günü yapılan ısı ölçümü 38 santigrat derece (100,4 fahrenheit) seviyesindeydi.

Eğer rakamların kesin olduğu teyit edilirse bu, bölgede 25 Temmuz 1988’de ölçülen 37,3 santigrat dereceyi (99,1 fahrenheit) geride bırakarak Arktik bölgesinde tüm zamanların rekorunu kıracak ve tarihe geçecek. Bölgede ısı ölçümleri 1885 yılında başlatılmıştı.

Meteo France’dan meteoroloji uzmanı Etienne Kapikian’a göre, bu rakam aynı zamanda kutup bölgesinde rekor düzeyde en sıcak seviye olacak. Kasabada haziran ayında ortalama sıcaklık 20 santigrat derece civarında seyrediyor.

Dünyanın en soğuk bölgelerinden kabul edilen Verkhoyansk’da, 7 Şubat 1892’de yapılan ölçümde sıcaklık, eksi 67,8 santigrat dereceye kadar düşmüştü.

İklim değişikliğinin en net görüldüğü bölgelerden biri olarak öne çıkan Arktik bölgesindeki ısı değişimi aynı zamanda Rusya’yı 2020’de gezegenin en geniş ve aşırı sıcak anomalilerinin merkez üssü haline de getiriyor.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here