Sierra Leone Cumhurbaşkanı karantinaya girdi..

0

Sierra Leone Cumhurbaşkanı Julius Maada Bio, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, korumasının yeni tip koronavirüse (Kovid-19) testinin pozitif çıkması üzerine kendisini 14 günlük karantinaya aldığını bildirdi.

Bio, paylaşımında, “Korumanın temas ettiği kişiler belirlenmeye çalışılıyor, hepsine test yapılacak. Hükümetim şeffaf olmaya devam edecek ve vatandaşların kendini korumaları için tüm hijyen gereksinimlerini sağlayacak.” ifadesine yer verdi.

Öte yandan Bio’nun sözcüsü Yusuf Keketoma Sandi de Bio’nun bu süre zarfında evinden çalışacağını, ailesinden kimsede virüsle ilgili herhangi semptom görülmediğini belirtti. Sierra Leone’de şimdiye kadar 43 Kovid-19 vakası görülürken, virüsten henüz can kaybı olmadı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise ABD Başkanı Donald Trump’la yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleyi görüştü. İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamaya göre, görüşmede Trump, Johnson’a geçmiş olsun dileklerini iletti.

Liderler, salgına karşı koordine edilmiş uluslararası mücadele verilmesinin önemini vurguladı. Görüşmede, salgınla mücadelede İngiltere-ABD iş birliğinin sürdürülmesinin gerekli olduğu bildirildi. Liderler ayrıca en kısa zamanda serbest ticaret anlaşması imzalamak da dahil olmak üzere ikili ilişkileri güçlendirmek için birlikte çalışmaya devam etme taahhüdünde bulundu. İngiliz basınındaki haberlerde, görüşmenin Johnson’ın taburcu olduktan sonra yeniden işleri eline almaya başladığını gösterdiği belirtildi.

İngiltere’de potansiyel Kovid-19 aşısı insanlar üzerinde denenecek

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, potansiyel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının, 23 Nisan Perşembe günü insanlar üzerinde denenmeye başlanacağını bildirdi. Hancock, günlük basın toplantısında, Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen potansiyel aşıda deneme aşamasına geçileceğini söyledi.

Bu kapsamda insanlar üzerindeki testlerin perşembe günü başlayacağını açıklayan Hancock, ayrıca Oxford Üniversitesi ve Londra’daki Imperial College’a klinik çalışmalar için 20 milyon sterlin katkı sağlayacaklarını da kaydetti.

Başarı şanslarının yüzde 80 olduğunu duyuran Oxford Üniversitesi ekibi de eylül ayına kadar yaklaşık bir milyon doz aşıyı hazır hale getirmek istiyor. “ChAdOx1” adı verilen potansiyel aşı, şempanzelerde gribe yol açan bir adenovirüsün genetiği değiştirilerek üretildi.

Virüsün genetiğiyle, insan vücudunda gelişmesi engellenecek şekilde oynanırken Kovid-19’un insan hücrelerine tutunmasını sağlayan çivi proteini üreten genetik unsurlar eklendi. Aşının, virüsün ürettiği çivi proteine yapışarak onun hücrelere nüfuz etmesini önleyecek antikorları üretmesi amaçlanıyor.

Dünyada aralarında Türkiye’nin de olduğu 70’den fazla ülkede bilim insanları, Kovid-19’a karşı aşı bulmak için çalışmalar yürütüyor.

Güçsüz bir Afrika, tüm dünya için tehdit

Fransa’da da Kovid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 531 artarak 20 bin 796’ya yükseldi.

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Fransız Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle istisnai bir durum yaşandığını, bu durumun uluslararası toplumda ekstra bir dayanışma gerektirdiğini vurguladı.

Bu bağlamda Afrika ülkelerinin kamu borçlarının silinebileceğini, özel borçların ise yeniden düzenlenebileceğini belirten Senegal Cumhurbaşkanı Sall, “Bu sadece dayanışma açısından bir tedbir olarak düşünülmemelidir. Ekonomik açıdan da Afrika’yı borç yükünden kurtarmak, dünya piyasasına ekonomik bir aktör olarak geri dönmesine katkıda bulunacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Sall, “Ekonomik açıdan güçsüz ve Kovid-19’dan kurtulamayan bir Afrika, tüm dünya için potansiyel bir tehdit olarak kalacaktır. Çünkü virüs tüm dünyadan silinmeden, dünya tamamen iyileşmiş olmayacak.” değerlendirmesini yaptı. Macky Sall, bu süreçte Senegal’e yurt dışındaki Senegallilerin gönderdiği yardımın, yapılan uluslararası yardımların en az 3 katı olduğuna dikkati çekti.

Kovid-19’a karşı mücadelede, Afrika ülkelerinin kendi içinde birlik olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Sall, kıtada ilk vaka görüldüğünden bu yana Afrika Birliği liderliğinde tıbbi araştırma ve analizler konusunda birlikte çalıştıklarını kaydetti.

Öte yandan Senegal’de son 24 saatte 466 test yapıldı, Kovid-19 vaka sayısı 35 artarak 164’e ulaştı. Kovid-19 bulaşan 242 kişi iyileşirken 5 kişi hayatını kaybetti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here