Silivri cezaevinde neler oluyor?

1

HDP Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu tanımayan var mıdır, bilmiyorum. 

589 milletvekili arasında parmakla gösterilebilecek çok az sayıda vekilden birisidir.

Sayın Gergerlioğlu’nu görünce, insanın, “keşke tüm milletvekilleri de böyle duyarlı olsa ve çalışsa” diyesi geliyor.

Çalışma alanı insan hakları ihlalleri üzerine. Özellikle 15 Temmuz sonrası yaşanan hukuksuzlukları gündeme taşıyan birkaç insandan biri. İnfaz yasası düzenlemesinde de adaletsizlikleri en üst perdeden TBMM Genel Kurulu’nda ifade etmişti.

Sosyal medya hesapları, toplumun adeta “Marko Paşa”sı oldu. Yaşanılan haksızlıkları okuyunca insanın yüreği dayanmıyor. Haksızlığa uğrayanlar arasında bir ayrım yapmadan gece-gündüz onlar için çalışıyor. 

Şu sıralar cezaevlerindeki koronavirüs vakalarını sürekli dile getiriyor. Adalet Bakanlığı ile Bakan Abdulhamit Gül’ün konuya olan duyarsızlığından dert yanıyor. 

Sorduğu sorulara yetkili ve etkili kişilerden istenilen cevap alınamıyor.

Silivri cezaevinden manzaraları sosyal medya hesaplarından şöyle dile getiriyor:

“7 kişilik yerde 45 kişi kalan mahpuslara telefon görüşü esnasında (kameralar kayıtta olduğu için) ‘sosyal mesafeyi koruyun’ deniyormuş..! Ve daha nice insan aklıyla alay eden, onuru zedeleyen ihlaller..! 

“Hep vakaları biz açıklıyoruz, mecbur kalmadıkça açıklamıyorsunuz..! 7. bölümde B7 ve B8’de de (+) hasta var. B7 koğuştan hastaneye kaldırılan ağır hasta ve diğerleri hakkında ne zaman açıklama? Kantin de yetersiz! Silivri cezaevinde neler oluyor?

“Mahpus yakınları bunu diyor, duyan var mı?

“Anayasa Mahkemesi’ne başvurmak için CHP neyi bekliyor? Silivri 7 noluyu korona sardı, yakınlarımızın toptan ölmesi mi bekleniyor? Vekilim yardım edin, perme perişanız aile olarak.”

Maalesef bu feryatlar vicdanlarda değil hep boşlukta yankılanıyor. 

Türkiye’nin birçok noktasından buna benzer şikayetler geliyor. Bu problemleri çözmek yerine gözlerimizi, kulaklarımızı kapatmak inanın bizlere faydadan çok zarar getirir. 

Bizim ülkemizde yapılan hiçbir başarı da ödülsüz kalmıyor.

Bu ödüllerden nasiplenenlerden biri de Gergerlioğlu. 

Şu sıralar hedef tahtasına oturtuldu.

Sosyal medya trolleri tarafından Gergerlioğlu’na JİTEM’li, kurşunlu bir fotoğrafla tehdit mesajı gönderildi. 

Her koşulda hakikati söylemeye devam edeceğini vurgulayan Gergerlioğlu, kendilerini hedef gösteren kişiler hakkında suç duyurusunda bulanacaklarını da söyledi. Gergerlioğlu, çalışmalarının amacını ve kararlılığını şu sözlerle özetliyor:

“Mağdur insanları gündeme getirdiğimizde şeytanlaştırılıyorduk. Ama bunu umursamadık. Çünkü ortada bir zulüm vardı. Ben bir insan hakları savunucusuyum, haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın karşısında, adaletin de yanında durmaya çalışırız.”

Kendisi aynı zamanda İŞKUR gibi çalışıyor.

İşsiz kalan KHK’lılar başta olmak üzere OHAL ve sonrasında adeta açlığa mahkûm edilmeye çalışan insanların iş arayışlarını da duyuruyor. Onlara iş verilmesi için çağrılarda bulunuyor. 

Gözaltında yapılan baskıları, işkence iddialarını sürekli gündemde tutan Gergerlioğlu, mazlumların sesi durumunda.

Korkutulan, baskılanan, sindirilen, konuşması engellenmeye çalışılan bir toplumda böylesi cesaretli çalışmalar yürüten Gergerlioğlu, insanların umut kaynağı da olmuş durumda. 

Topluma karamsarlık değil umut aşılamaya çalışıyor.

İşte Gergerlioğlu’nun gündeme taşıdığı bir başka haksızlık:

“Adana’nın bu sıcağında sırf Furkan Vakfı üyesidir diye onları sokağa atmak istiyorlar..! Alpaslan Kuytul’a yaptıkları zulme doyamayanlar, öğrenciden hırsını çıkarmaya çalışıyor. Ayıptır, günahtır, haramdır yaptığınız, utanın!!!”

20 Mayıs’a kadar öğrencilere, kaldıkları evleri boşaltmaları için süre vermişler.

Bu öğrencilerden ne isteniyor?

Suçları nedir? 

O evlerde kalan bir öğrenci haklı olarak şu soruyu soruyor: “Gücünüz birkaç talebeye mi, öğrenciye mi yetti?” 

Şu mübarek Ramazan ayında belki faydası olur, belki Hak’kın hatırı âlî tutulur diye Kur’an-ı Kerim’deki Mâide Suresi 8. Ayeti hatırlatmakta fayda var:

“Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz. Bir kavme olan kininiz, sizi adaletsizliğe sevketmesin. Adaletli olun, çünkü o, takvaya daha yakındır. Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.”

1 YORUM

  1. ben bir müslüman ve bu ülkenin vatandaşı olarak din ırk ayırmadan nerede bir haksız durum ve mazlumiyet varsa elinin yettiğince duyuran çözmeye çalışan sn.gergerlioğlundan razıyım.ödediğim vergilerden dolayı bir hakkım varsa helal olsun.Huzuru mahşerde alnı ak yüzü pak efendimiz(s.a.v)in sancağı altında olanlardan Rabbimin razı olduğu kullardan eylesin.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here