Sınır tanımayan açıklama: “Baskı rejiminin uygulamaları”

0
ANKARA - TURKEY - FEBRUARY 27: A group of Al Jazeera Arabic journalists gather to demonstrate outside the Egypt Embassy building demanding the release of Al Jazeera Arabic network journalist Abdullah Al Shami, cameraman Mohamed Badr, Australian journalist Peter Greste and Egyptian-Canadian Mohamed Fadel Fahmy who are being held at Cairo's Tora prison for allegedly supporting the Muslim Brotherhood in capital Ankara, Turkey on February 27, 2014. (Photo by Murat Kula/Anadolu Agency/Getty Images)

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü de Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının tutuklanmalarına sert tepki verdi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Genel Sekreteri Christophe Deloire, “RSF olarak yanındayız. Cumhuriyet gazetesine yönelik baskı Erdoğan’ın bu gazeteye olan şahsi düşmanlığıdır. Türkiye’de halkın haber alma hakkı katlediliyor. Bu kabul edilemez” dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinin kendilerinden yana olmayan medyayı hedef aldığını, susturmaya çalıştığını, bütün medyayı kendilerine bağlamak istediklerini söyleyen Deloire şu görüşlerini dile getirdi: “Bu yaşananlar ülkedeki baskı rejiminin açık bir göstergesidir. Bu gelişmeler, kesin bir delil göstermeksizin gerçekleşen bu baskıları yaptıran Erdoğan’ın neden korkuyor sorusunu sormamıza neden oluyor.”

RSF’nin Avrupa ve Orta Asya Ülkeleri sorumlusu olan Johann Bihr ise “Biz RSF olarak Erdoğan’ın demokratik basına yönelik açıklamaları savunduğu yıllarda yanında olmuştuk. Erdoğan yıllar önce Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün olmadığından yakındığı zaman onun yanında durduk” dedi.

Kaynak: Medyatava

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here