Siyasi reklamları bloke etme izni..

0

Sosyal medya devleri Facebook ve Instagram, bilgi kirliliğini önlemek ve tarafsız politika sürdürmek adına kullanıcılarına 2020 ABD Başkanlık Seçimleri ile ilgili siyasi reklamları bloke izni verdiğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yürürlüğe giren uygulama sonrası bu iki platform kullanıcıları siyasi parti ve başkanlık adaylarının ücretli reklamlarını kapatma hakkına sahip oldu. Kullanıcıların her iki platformun “reklam seçenekleri” bölümüne girip ilgili ayarları değiştirebilecek.

Facebook ve bünyesindeki Instagram yöneticileri, politik reklamların platformlarda sıkça yer alması sebebiyle sosyal medya kullanıcılarının yoğun eleştirilerine maruz kalmıştı. Demokrat Parti adayı Joe Biden’ın Facebook tepe yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg’e, ABD Başkanı Donald Trump’ın söylemlerinin doğruluğunun teyit etme (fact checking) sonrası yayınlaması isteği de uzun süredir karşılık görmemişti.

Facebook bu gelişme sonrası yaptığı duyuruda platformlara ait uygulamanın “ABD tarihindeki en geniş çaplı seçim bilgisi çalışması” olduğunu duyurdu. CEO Zuckerberg, USA Today’de kaleme aldığı yazıda, “Facebook, seçmenlerin baskı altında kalmasını engellemekle kalmıyor, onları bilinçlendirerek kayıt ve katılı artırıyor. Biz seçmenleri oy kullanmaları için cesaretlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Zuckerberg, hiç kimseye istisnai davranmayacaklarının altını çizerek, “Fiziksel zarar ve oy kullanmanın önüne geçici her türlü söyleme karşı belirlediğimiz kurallar var.” dedi.

Facebook’un bu uygulaması, Donald Trump’ın kazandığı 2016 ABD Başkanlık Seçimleri’nde bilgi kirliliğine ortam hazırlaması ve yurt dışından gelen yabancı unsurların ülke içerisindeki seçmenleri etkilemesine izin vermesi gibi sorunları akıllara getirmişti.

Diğer bir sosyal medya devi Twitter ise geçtiğimiz ay ABD Başkanı Trump’ın bazı mesaj içeriklerini bilgi kirliliğine sebep olduğu gerekçesiyle sınırlamış, bazı içeriklere de uyarı niteliğinde etiketleme uygulamasına gitmişti.

Kaynak: Euronews

Reklam

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here