Siz okurlardan bir dileğim var

15

Hayatımın en mutlu günlerini yaşadığım, yüzümden ve gözümden belli oluyormuş…

Yakınlarım, dostlar, tanışlar öyle söylüyor.

Sebebini de ben onlara söylüyorum: Türkiye’nin Guardian’ı olmaya namzet bir gazete projesi içerisinde yer alıyorum da ondan…

Aynı projenin içerisinde yer almaya koşmuş, dünyanın ve Türkiye’nin dört bir tarafından yazarlarımız ve muhabirlerimizin de benimle aynı heyecanı yaşadıklarını tahmin ediyorum.

Hepimiz okurlara bilmeleri elzem haberleri sunma, başka bir yerlerde bu denli yoğun edinemeyecekleri farklı yorumlarla onların karşısına çıkma heyecanındayız.

Ve bunu karşılık beklemeden yapıyoruz.

Gazetenin çıkacağı duyulur duyulmaz “Ben de varım” dedik ve çoğumuz dediğimizi yerine getiriyoruz.

Sizler de bulunduğunuz yerden bizlere katılabilirsiniz.

Reklam
Sitelerin değil, gazetelerin rakibiyiz

Şunu söyleyebilecek durumdayım: Çoğu, daha önce herhangi bir yerde yazısı veya haberi yayımlanmamış bu insanların katkıları birinci sınıf; zaten hepsini okuyor ve biliyorsunuz.

Takdiri, yıllardır medyanın içinde yer almış tanışlardan alıyorum.

Bugün OCAK’ın okurlarla tanışmasının henüz 10. günü.

fehmikoru.com (FK) sitesi ile çıkış yaptığımızda, ilk ay sonunda geldiğimiz noktaya, OCAK, bir haftada ulaştı.

‘FK’ sitesine her gün bir biçimde ulaşan 30 bin kadar okur var bugün; ‘FK’ sitesinin onda biri kadar okura OCAK da kavuştu.

İlk bir ayda geldiği nokta FK’nın, ancak bu kadardı: 3 bin okur

Zaman içerisinde, altı ayın sonunda, her gün yeni okurlarla tanışa tanışa bugünlere geldik.

OCAK’ın da benzer bir yol izleyeceğine bugün ilk başladığımız günden daha fazla eminim.

Reklam

Nasıl olacak bu?

Tanıtım elçilerimiz olun

Galiba en fazla sizlerin yardımıyla olacak…

Sizin, yani şu anda yazımı okuyan siz okurumuzun, her gün, “Bakalım bugün hangi haberleri ve yorumları okuyacağım” merakıyla bu siteye uğrayan 3 bin kişi arasında olduğunuzu varsayıyorum.

Çoğunuz günde birkaç kez siteye giriyorunuz, bunu da biliyorum.

Dijital yayıncılığın şöyle bir özelliği var: Herhangi biriniz, bulunduğunuz il veya ülkeden siteye girdiğinizde, sitenin yönetici konumunda olan/lar, derhal nereden geldiğinizi algılayabiliyorlar.

Sırf size örnek aktarabileyim diye yazıma ara verip o bilgileri alabildiğim yere girdim: Ülkemizin hemen her ilinden ve Avrupa’daki bazı ülkelerden okurlarla –onların/sizlerin haberi/niz olmaksızın– selâmlaştım.

Gazetelerde yazarken alamadığım bir keyif bu.

Özellikle yurtdışından okur kitlesinin her geçen kalabalıklaşması ve onlar içinden “Ben de sizlere yardımcı olmak istiyorum” mesajı gönderenlerin çoğalması bana kıvanç veriyor.

Merak etmeyin sizlerden nasıl bir yardım beklediğimi yazacağım ve yine merak etmeyin bu size herhangi bir külfet yüklemeyecek.

Her gün bu siteye en az bir kez uğrayan ve bizler için en önemli temel kitleyi teşkil eden ilk 3 bin kişiden, sitemizi, yakınlarına ve dostluk çevrelerine tanıtma çabasına girmelerini rica ediyoruz.

Tartışma odalarında burada okuduğunuz bir haberi veya yorumu tartıştırabilir, sürekli mesajlaştığınız kişilere “Bir de şu internet gazetesine göz atın” diye linkimizi gönderebilirsiniz.

En az 10 kişi bu sayede/sizlerin sayesinde sitemize uğramaya başlarsa..

‘FK’ sitesinin şu altıncı ayındaki günlük okur sayısına ikinci haftamızda bizi eriştirmiş olursunuz.

Var mısınız?

NOT: Bu yazının sonuna doğru, gazeteye en fazla katkıyı sağlayan dostlardan biri aradı ve kapatırken “Taha Kıvanç yazılarının sayısı artmalı” tembihinde bulundu.

Okura hitap eden değil, araştırıp karıştıran yazıları kast ettiğini biliyorum.

“Hele bir okur sayısını arttıralım” dedim dostuma.

Sizlere de buradan aynı mesajı veriyorum.

OCAK okurlarını çoğaltalım, daha neler okuyacaksınız, bir görün.

§§§§

15 YORUMLAR

 1. İlkeli gazetecilik yaptığınız sürece ve bu ilkeniz cebinize endeksli olmadığı sürece ben varım. En çapuk satın alınabilecek insan meslek türü nedir diye anket yapsak, sizce hangi sonuç çıkar. Dürüstlük zor zanaattir gazeteci için. Sıratı müstakim üzere olduğunuz her daim Allah işinizi rast getirsin…

 2. Öneri..
  Okunurluğu arttırmak mı istiyorsunuz?
  Yazılarınız ingilizce türkçe yazın.Yani bir amerikalının anlıyacağı şekilde.Siyasi konular ve terimlere uzak insanlar için bedava ingilizce kursu..
  Hep boğaziçiliden ingilizce odtülüden matematik gördük..Bi de harwardlıdan ingilizce öğrenelim ..fenamı olur..:)

 3. SİTENİZİ HEMEN HER GÜN ZİYARET EDİYORUM.OBJEKTİF ,HAKKANİYETLİ YAYINLAR YAPACAĞIIZI ÜMİT EDİYORUM.ÇOK TECRÜBELİSİNİZ.SİZİ DAHA ÖNCE DE OKUYORDUM.SİTENİZDEN ARKADAŞLARIMA BAHSEDİYORUM.ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.

 4. Özellikle yurtdışından okur kitlesinin her geçen….. kalabalıklaşması ve onlar içinden “Ben de sizlere yardımcı olmak istiyorum” mesajı gönderenlerin çoğalması bana kıvanç veriyor.

 5. bir öneri…

  bu gazetenin sesli de olabilme ihtimali var mı…

  yani gazete de bulunan her türlü içeriğin birileri tarafından sürekli olarak seslendirildiği bir radyo kanalı olabilir mi…

  mesela çocuklar bir oyunu oynarken kendilerini videoya çekip yayınlıyorlar ya…

  ona benzer bir şey…

  birisi ocak medyayı açıyor başlıyor içeriği okumaya ve onu da birileri dinliyor…

  olası mı…

  • Asım Bey merhabalar,

   Öneriniz çok güzel.. Uygulamak ise çok kolay değil bizim için şu an.. Teknik ekibin büyümesi gerekiyor bunun için. Notlarımız arasına alıyorum, ileride yeterli alt yapımız oluşursa neden olmasın?

   Saygılar.

 6. Özellikle yurtdışından okur kitlesinin her geçen….. kalabalıklaşması ve onlar içinden “Ben de sizlere yardımcı olmak istiyorum” mesajı gönderenlerin çoğalması bana kıvanç veriyor.
  …. İŞARETLİ YERDE BİR EKSİKLİK VAR SANIRIM

 7. Almanya’da sık izlediğim, Türkiye’de ne yazılı nede resimli medyada pek karşılaşmadığım bir konu var. Türkiye’de tüketici sorunları yeterince dile getirilmiyor. Bir örnek vereyim. 1980 yılından beri karavanla gezdiğim için, özellikle Almanya’da karavancılık oldukça iyi bildiğim bir konu. Motokaravan, tatillerimizde içinde yaşayarak gezdiğimiz bir araç olduğu için bakımını iyi yaparız, dikkatli kullanırız, az kilometre yapan, kaza riski en az motorlu araçlardan birisidir. Bu nedenle Almanya’da trafik sigortası çok ucuz ve iki yılda bir tüv kontrolüne giden bir araç. Türkiye’de ise trafik sigortası en yüksek araçlardan birisi ve her yıl tüv kontrolüne gitmesi lazım. Gazetenizde böyle ve benzer tüketici sorunlarını dile getiren bir sayfa açarsanız, binlerce yeni okuyucu kazanırsınız diye düşünüyorum. Başarılar.

 8. SLM. ASIM BEYİN ÖNERİSİNE KATILIYORUM. BENİM GİBİ 60 YAŞ ÜSTÜ KİŞİLER UZUN SÜRE OKUMAYA GÖZLERİ KİFAYETSİZ KALIYOR. BAZEN GÖZ YAŞI DAMLASI SONRASI OKUMAYA DEVAM EDEBİLİYORUM. BAŞARILAR DİLİYORUM.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here