Sizin trolleriniz sosyal medyayı çöplük haline getirdi..

0

HDP Sözcüsü Ebru Günay, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Sivas’ta 1993, Çorum’da 1980’de çıkan olaylarda hayatını kaybedenleri andı.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin tartışmalara değinen Günay, bu sözleşmenin, kadınların yaşam hakkını korumaya almayı, erkek şiddetinin son bulmasını ve cinsiyet eşitliğini sağlamayı amaçladığını söyledi. Sözleşme çerçevesinde hazırlanan Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun etkin uygulandığında kadınlar için şiddet, taciz, tecavüz ve ölüm dışında hayatlar olduğunun görüldüğünü belirten Günay, şu ifadeleri kullandı:

“Sözleşmenin başarısı bu kadar açık olmasına rağmen çok rahat sözleşmeden çekileceklerini söyleyebiliyorlar. İktidar için bir kağıt parçasından, bir polemik konusundan ibaret olan İstanbul Sözleşmesi, kadınlar için bir düşün teminatıdır.”

Günay, barolara ilişkin düzenlemeye karşı olduklarını, bu konuda etkin bir muhalefet yürüttüklerini ifade ederek, “Barolarla avukatların fiilen ve hukuken bölünmesine hizmet edecek taslaktaki değişikliklere karşı HDP olarak en büyük muhalefeti geliştireceğimizi ve baroların yanında olduğumuzu bir kez daha güçlü bir şekilde dile getiriyoruz.” diye konuştu.

“15 Temmuz darbesini sosyal medyadan duyuran ve oradan açıklama yapan Cumhurbaşkanı sosyal medyayı kontrol altına almayı planlıyor.” diyen Günay, şöyle devam etti:

“Erdoğan, daha birkaç gün önce en çok takipçi sayısına kendisinin sahip kişi olarak övünüyordu. Yasakçı bir zihniyete sahip olsak, kapatırdık savunmaları yapıyordu. Söylediklerinin sonuna daha nokta gelmeden 180 derecelik bir dönüşle: ‘Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Buraları kapatacağız’ dedi. Merak ediyoruz, konuşan kimdi? Ne değişti? 2020 başında ‘sosyal medya tam bir çöplük’ dedi. Kesinlikle biz de katılıyoruz. Sizin aktrolleriniz ve siyasi anlayışınız sosyal medyayı Türkiye’de tam bir çöplüğe çevirdi. İronik olan bunu yine AKP’nin resmi olarak kanıtlaması ve kabullenmesi oldu. Başlattıkları ‘yerli milli hesap’ uygulamasında en çok bu hesapların küfür-hakaret-manipülasyon yaptığı ortaya çıkınca paniklediler ve bunu bitirdiklerini duyurdular.

Daha birkaç hafta önce Twitter, Türkiye’den 7 bin 340 hesabı manipülasyonu engelleme politikalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle kapattığını açıkladı. Twitter, resmi olarak bu hesapların AKP’nin gençlik faaliyetleri ile bağlantılı olduğunun tespit edildiğini bildirmişti. AKP sosyal medyayı yasaklamayı meşrulaştırmak için kadınlara yapılan cinsiyetçi saldırıları gerekçe gösteriyor ancak biz AKP’nin bu konuda zerre samimi olmadığını biliyoruz. AKP’nin, kadınları eve kapatmaya yönelik söylem, pratik ve politikalarından, kolluğun kadın düşmanı tutumundan, cezasızlık politikalarından, yargının erkek yanlısı kararlarından bunu çok iyi biliyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya platformlarını hedef almasının nedeni cinsiyetçi hakaretler değildir. Sosyal medyayı kontrol altına almak istemelerindeki amaç; muhaliflerin seslerini sosyal medyadan duyurmalarının, sosyal medyadan tepkilerini dile getirmelerinin önüne geçmektir. Esas amaçları dislike’ları cezalandırmaktır, “oy moy yok” diyen gençleri cezalandırmaktır. Siz; sosyal medyayı kapatma çalışmaları yapacağınıza gençler için çalışın, gençlerin işsizlikle boğuşmalarını engelleyin, sınavdan sınava koşturduğunuz gençler için özgür ve güvenli bir gelecek sunun. Sosyal medyayı kontrol almaktaki ısrarın sebebi; yasakçı, diktacı zihniyettir. Baş edemedikleri her şeye düşmanca yaklaşmalarıdır. Elinde tuttuğu tüm medyadan hayır görmeyen, ne yapsa ters tepen bir insanın, partinin, ittifakın hezeyanlarıdır, son çırpınışlarıdır bunlar.”

Reklam

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here