Sorunların çözüm yolu çatışma ve savaş değil diplomasi, diyalog ve müzakeredir..

0

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları hakkında açıklama yaptı. “İsrail-Filistin arasındaki sorunların çözüm yolu diplomasi, diyalog ve müzakeredir.” denilen yazılı açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“8 Mayıs günü, Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya yönelik İsrail güvenlik güçlerinin saldırısı ardından yüzlerce Filistinli sivil yaralandı ve İsrail Devleti’nin bu saldırıları tüm kesimler tarafından kınandı. Dünya kamuoyunun ve uluslararası kurumların gerilimi azaltma ve sivillere yönelik şiddete son verme çağrılarına rağmen İsrail Devleti, saldırılarını durdurmadı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son bilançoya göre 10’u çocuk olmak üzere toplam 28 Filistinli katledildi ve 128 kişi yaralandı. Bu saldırıları bir kez daha kınıyor, Filistin halkına ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz.

Filistin halkının on yıllardır yerinden etme politikalarına maruz kalması yetmezmiş gibi, sistematik bir devlet şiddetinin hedefi olmaya devam etmesi, hem insancıl hem de uluslararası hukuka aykırıdır.

Gelişmeler son derece kaygı vericidir. Tarafların sivil yerleşim bölgelerini hedef alarak vurması, bölgedeki gerilimi bir savaşa dönüştürme çabası olduğuna işaret etmektedir. Bu sebeple inanç ve etnik kimlik ayırt etmeksizin, bölgede halklara yönelik her türlü saldırının karşısında olduğumuzu ifade ediyoruz. Taraflara, sivillere yönelik saldırıları derhal durdurma çağrısında bulunuyoruz.

Ortadoğu’da halklar ve inançlar arasındaki tarihsel ve güncel sorunların çözüm yolu çatışma ve savaş değil diplomasi, diyalog ve müzakeredir. Ortadoğu’daki farklı etnik kimliğe ve inanca sahip olan bütün halkların eşit koşullarda birlikte yaşaması büyük bir zenginliktir. Bu gerçek İsrail ve Filistin toprakları için olduğu kadar, Suriye, Irak ve Türkiye için de geçerlidir. Halklara yönelik hiçbir devlet şiddetinin meşru ve haklı bir yanı yoktur.

Bölgede çatışmanın büyümesine engel olmak için, başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası kamuoyunu, kurum ve kuruluşları şiddet ve çatışma ortamının derhal son bulması için acil göreve çağırıyoruz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here