Sosyal medya şöhretinin mecburiyetleri

1

Sosyal medya ve sosyal medyanın sosyolojisiyle ilgili yazıyı ben de okudum. Sinan Bey yazısında sosyal medya şöhretinin psikolojik temellerini bana yönlendirmiş, ben de konuyla ilgili biraz araştırma yaptım. Çok fazla bilgim yok çünkü sosyal medyayı çok kullanmıyorum. Tek bir sosyal medya hesabım var, o da yazarlığa başladıktan sonra almak zorunda kaldığım hesap.

Sosyal medya bana çok yüzeysel geliyor. Ama birçok insan için öyle değil.

Ama sizler de haklısınız korona yüzünden artık görüşemediğimiz için sosyal medya daha yaygın oldu.

Daha önce Youtuberları çok görmüştüm. Ünlü olmak için her şeyi deneyen bu gençler kişisel tatmin yaşamayı bıraktılar ve bu kanaldan para kazanmaya başladılar.

Sosyal medyada takipçi sayılarının artmasıyla mutlu olan bir insan grubu var artık.

En temeldeki tatmin ‘Sevgi’. Yani ilgi.

Ünlü ve şöhret olmak her insanın isteği. Sosyal medya sayesinde bu şöhreti kazananlar da çok. Şöhret olanların yaşadıkları sorunların başında ‘yetersizlik’ geliyor.

Yetersizlik, şöhret olmanın gerekliliğini yerine getirememek.

Sosyal medyada yazılarla ve verilen haberlerle şöhreti yakalamaya çalışanlar haber bulamadıklarında kendileri haber üretmeye çalışıyorlar.

Geçen haftalarda ‘çocuklara fiziksel şiddet’ uygulayanları gördüm. Bu örnek, şöhret olmayı amaçlayan ama buna yeterli donanımı olmayanların neler yapacağını gösteriyor.

Az da olsa şöhreti yakalayan, takipçi sayıları ile ünlü olduğunu düşünenler kendilerine has olan özelliklerini koruyamadıklarında psikolojik sorunlar başlıyor.

Kişisel özellikleri olmayanların az da olsa şöhret olmaları da bu bakımdan problemlidir. Ne ile şöhret olduğu belli olmayan sosyal medya ünlüleri görünürde psikolojik problem yaşamıyor gibiler ama yalnız kaldıklarında içsel boşlukla birlikte fundament sorunu yaşıyorlar.

Fundament sorunu dediğim, insanın kendini ortaya sereceği temelin olmaması ya da bu temelin kayması ve yer değiştirmesi.

Bu konuda yetkili olan kişiler, üniversitelerde ders veren profesörler özellikle şunu belirtiyorlar:

‘Ünlü olma rahatsızlığa dönüşüyor ve beraberinde ayrılık, kıskançlık, hayal kırıklıkları, depresyon, yalnızlık getirebiliyor’.

Bir de başka türü olan konu da ünlülerin yasa dışı olaylarla ünlülüklerini devam ettirmeye çalışmaları.

Yasa dışı olan yollar da uyuşturucu, kara para işleri, ucuz kadın ticareti ve yasa dışı yollardan elde edilen paralarla şöhreti arttırma eğilimleri çok fazla.


Bir de normal insanların sosyal medya ile tanınmalarının artmasıyla oluşan yapay hayatları yaşama alışkanlıkları konusu var.

Bu kişiler hayatlarını sadece sosyal medyada geçirdikleri için normal hayatı yaşamada sorunlar yaşamaya başlıyorlar.

Gündelik ihtiyaçlarını karşılayamama, iş yerinde sosyal medyaya bağımlı hale gelerek yöneticilerden uyarı alma ve dosyalarına işlenen disiplinsizlik cezaları ve yakınlarına karşı duyarsızlık gibi ailevi problemler ortaya çıkıyor.

Sosyal medyada arzulanan kişi olmanın gerektirdiği özellikler kendi kişisel özellikleriyle uyumlu değilse ileriki yaşlarda kişilik bozukluklarına sebep oluyor.

Hatta bazı kişilerde bipolar bozuklukların görülmesi de aynı şekilde sosyal medya ve normal hayat ikiliğinden çıkabiliyor.

Ünlü olma isteğine yatkın olan kişilerde görülen en temel rahatsızlık ‘sevgisiz büyüme’.

Çocukluk ve ergenlik döneminde yeterli sevgiyi görmeyen kişiler bu sevgiyi dışarıda aramaya başlarlar.

Ergenlik dönemi suça eğilimin sebepleri arasında da bu ‘sevgi arayışı’ var.

Farklı kişiliklerin oluşmasına sebep olan sosyal medya fenomenliği isteği sebebiyle kişiler kendilerine ait olmayan bir hayatı yaşarlarken bunu algılayamıyorlar. Daha sonra kendi hayatlarına döndüklerinde de ellerindekileri kaybetmenin verdiği hırçınlık yüzünden ‘önlenemeyen toplum düşmanlığı’na giriyorlar.

Önlenemeyen toplum düşmanlığı aynı zamanda dinsel radikalleşmeye de sebep oluyor.

Radikalleşme de beraberinde radikal gruplara girmeyi ve yasa dışı olaylara karışmayı da tetikliyor.

Gençler ’in sosyal medya merakı ile başlayan süreç cezaevlerinde son bulduğu da oluyor.

Bu yüzden sağlıklı sosyal medya sosyalleşmesi çok önemli.

Burada ailelere çok önemli görevler düşüyor. Bu da çocuklarına karşılıksız sevgi göstermek.

Çocuklar (ergenlik öncesi ve sonrası) ve gençler için en önemli besin ‘sevgi’.

Sevginin her şeyin ilacı olduğunu unutmayalım.

Hoşçakalın

1 YORUM

  1. herkesin bir sosyal çevresi var ve bu çevrenin çapı kişinin eğitim kültür iş ve diğer aktivitelerine göre değişse de sonuçta bir sınırı var. bu sınırlı çevreyi çarpanlarıyla katlayarak genişletmenin en hızlı yolu sosyal medya. sosyal çevre ile sosyal medya çevresi arasında var olan farkların en belirgini gün içinde en çok sayıda kişiyle en kısa sürede iletişim kurabilme imkanı. bu imkan kuşkusuz kişinin bir takım kabiliyetlerini geliştirecektir. bu kabiliyetlerin yönü ve derecesini de tıpkı normal hayatta olduğu gibi iletişim kurulan sosyal medya çevresi belirleyecektir. üstelik ilgi duyulan alanın profesyonelleriyle, uzman ve akademisyenleriyle iletişim kolaylığı sunması da harikulade fırsatlar sunar insana.

    öyleyse sosyal medya çok iyi bir şeydir fakat yön tabelasından başka bir şey de değildir.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here