Söylemler Hitler’i anımsatıyor..

0

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içinde yükselen aşırı milliyetçi ve ayrılıkçı akımlardan duyduğu endişeyi dile getirdi ve “Söylemleri Hitler’i anımsatıyor.” dedi.

Papa Francis, Avrupa genelinde yükselişte olan ve Birlik’e karşı ülkelerin ulusal egemenliğini savunan aşırı milliyetçi akımlardan duyduğu kaygıyı vurguladı. AB’yi ‘coğrafi, tarihi ve kültürel bir miras’ olarak nitelendiren Papa, “Ancak bu birlik son yıllarda zayıflıyor. Avrupa dağılamaz, dağılmamalı.” ifadesinde bulundu.

“Ülkeler egemenliklerinin elinde tutmalı ancak kendilerini kapatmamalı.” diyen Papa, içe kapanmanın her zaman aşırıya giderek savaş gibi kötü sonuçlar doğuracağına vurgu yaptı. İtalyan La Stampa gazetesinde geniş bir mülakat veren Francis, “Ben endişeliyim, çünkü Hitler’in 1934’te yaptığı konuşmalara benzer ifadeler duyuyorum. ‘Önce biz. Biz..’ gibi ifadeler kaygı yaratan düşünceler.” diye konuştu.

Papa Francis, ayrıca dünyanın bir yıllık kaynaklarını tükettiği Limit Aşım Günü’nüne de dikkat çekti. Amazon Ormanları’nın ağaçsızlaşmasının insanlığı öldürmek anlamına geldiğini ifade eden Papa, İsveçli genç aktivist Greta Thunberg öncülüğünde başlayan “Gelecek için cuma günleri”ne (Fridays for future) desteğini duyurdu.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here