Suikaste kurban giden Başkan Lincoln’ün bir tutam saçı 81 bin dolara alıcı buldu..

0

ABD’nin suikaste kurban giden eski başkanlarından Abraham Lincoln’ün bir tutam saçı ve 1865 suikastıyla ilgili kanlı bir telgraf 81 bin dolardan fazla bir meblağa satıldı. Alıcının kimliği ise açıklanmadı.

1865 yılında düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybeden Lincoln’un Boston’da düzenlenen müzayedede açık artırma ile satılan yaklaşık 5 santimetre uzunluğundaki saç tutamının, otopsisi sırasında kesildiği belirtildi.

Saç tutamının ilk olarak o dönemler Kentucky posta müdürü ve 16. başkanın dul eşi Mary Todd Lincoln’ün kuzeni olan Doktor Lyman Beecher Todd’un eline geçtiği belirtiliyor. Boston RR Müzayede Evi’ne göre saç, Todd’un postanedeki asistanı olan George Kinnear tarafından resmi bir Savaş Bakanlığı telgrafına yapıştırılarak, yine Todd’un Washington’daki adresine postalandı.

Bu sırada telgrafın bir teoriyi çürütmesi açısından önemli olduğu belirtildi. Çünkü tarihçilere göre o zamanki Savaş Bakanı Edwin Stanton, kişisel ve politik farklılıklarından dolayı Lincoln’u öldürmeyi planlamıştı. RR Müzayedesi mühür ve telgrafın gerçekliği için kefil oldu.

Ayrıca Dr. Todd’un oğlu James Todd, 1945 tarihli bir mektubunda, “saç tutamı o zamandan beri tamamen ailemizin gözetiminde kaldı” ifadelerini kullandığı belirtildi. Saç, en son 1999’da satılarak el değiştirdi.

Suikaste kurban giden ilk ABD başkanı olan Abraham Lincoln, John Wilkes Booth adında aşırı Güney taraftarı bir aktör tarafından 15 Nisan 1865 tarihinde öldürülmüştü.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here