Süleyman Karagülle’ye dair… Bir sistem arayışının kısa hikayesi…(8) SON…

1

Süleyman Karagülle, siyasetin ne kadar önemli olduğunu iyi biliyordu. 1960’ların sonunda Erbakan’ın başlattığı bağımsızlar hareketinde Aydın Bağımsız adayı olmuş ama bu hareketi düşüncelerini açıklamak için faydalı bir platform olarak görmekten öteye gitmemişti. Daha sonraki Erbakan hareketlerinin hepsinde de aktif rol aldı. Bir gün kendisine milletvekili olmaktan bahsedince bunun kendisi için mümkün olmadığını, o yemini tasvip etmediğini açıkça söylemişti. Fakat siyaseti görüşlerinin duyurulması için olmazsa olmaz bir faaliyet olarak gördüğünü de her zaman zikretmişti. Adil Düzeni Erbakan’a anlattı. Onu bir yere kadar ikna etti, fakat rahmetli Erbakan, sistemin bütünü yerine daha çok ekonomik esaslı kısımlarını kullandı ve onu Adil Düzen adıyla popüler hale getirdi. Erbakan’a bu adil düzen konusunda en çok muhalefet edenin Oğuzhan Asiltürk olduğu o vakitler çokça konuşulmuştu.

Süleyman Karagülle, 1992 yılında Kırgızistan’a gitti. Türkiye’de biraz sıkılmış ve artık burada yapacak fazla bir şey kalmadı duygusuna kapılmıştı. Kırgızistan’da hükümete danışmanlık yaptı, onların milli parasının tedavüle çıkmasını sağladı. Sanırım beş yıl kadar Kırgızistan’da yaşadı.

Bu yazının başındaki sözlerimi tekrarlamak istiyorum. İslamiyet’e inanmak başka , İslamiyet’i bilmek başka. İslami hükümlerin bugün nasıl uygulanacağını çalışmadan, bir bütün olarak sistemi ele almadan, hayatın her safhasına, toplumun her ihtiyacına nasıl cevap verileceğini bilmeden İslamiyet’i biliyorum demek olmuyor. Faiz zararlıdır diyerek İslami bir hüküm verdiğini sananlar ekonominin faizsiz nasıl düzenleneceğini açıklamak ve izah etmek zorunda değiller mi? Yoksa iş kolaycılığa kaçar. İhtilafları nasıl çözeceğinizi, devletin idari mekanizmasının hangi tabakalarda nasıl oluşacağını tayin etmezseniz iddianız havada kalır. Akevler bütün bir sistemi düzenleme iddiasında. Bunun için pek çok çalışma yapılmış, kimisi uygulamalarla test edilmiş, kimisi test edilmeyi bekliyor. Üstelik Akevler, kendi çözümünün tek ve en doğru çözüm olduğu iddiasında da değil. Doğruyu bulmak için tartışmak gerekiyor.

Bu yazıda Akevler bünyesindeki çalışmalara öncülük eden Süleyman Karagülle’yi anlatmaya çalıştım. Allah rahmet eylesin.

Not 1: Bu yazıya Hira Karagülle ve Süleyman Akdemir’in katkıları var. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Not 2: En yukarıdaki resim adil düzene göre insanlık anayasasının görev konularını gösteriyor. Detaylar şu bağlantıda.

Önceki İçerikAdalet dediğiniz o kadar da adil bir şey değil
Sonraki İçerikTrabzon’daki İmam’dan Ankara’ya mesaj
İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi Uçak Bölümü mezunudur. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde Yüksek Lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde Doktora yapmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeliği, Sakarya Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Kurucu Dekanlığı, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyeliği, TBMM XXII. XXIII. ve XXIV. Dönem İzmir Milletvekilliği, XXII. ve XXIII. Dönem Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Asamblesi – Batı Avrupa Birliği (Batı Avrupa Birliği Parlamentolararası Avrupa Güvenlik ve Savunma Asamblesi) Türk Delegasyonu Üyeliği, XXIV. Dönem Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanlığı ve Türkiye - Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Üyeliği yapmıştır.

1 YORUM

 1. ELVEDA…
  Yolculuk var/ Hicret yolculuğu/ Bir bir gelecekler/ Buralarda kalanlar
  Ayrılık var/ Ebedi ayrılık/ Cennete gidenler/ Cehenneme gidenler
  Sevme yok özlem yok/ Bir daha görmeyecek/ Vedasız ayrılanlar/ Ayrılanlar aah
  Cennette yeni bir dünya/ Yeni dostlar/ Cehennemde yeni azap/ Yeni kavgalar
  Yolculuk var/ Hicret yolculuğu
  Kim bilir belki de/ Bulacaksınız beni/ Sevinçler içinde/ Size katılmışım
  Dostlarım/ Artık kızma yok/ Darılma yok/ Bana sabredenler
  Kavgalarımız sayesinde/ Belki de cennetteyiz/ Hep birlikte/ Dostlarım
  Bu günlerde ayrı düştüm/ Bir bir o sevdiklerimden/ Kader bizi buluşturur/ Dost olmuşsunuz birden
  Siz onu seversiniz içten/ O sizi sevmez/ Beraber olalım dersiniz/ İstemez
  Böyle geçer ömrünüz/ Hep hicran hep hasret/ Yalnız kalmazsınız cennette/ Yeni dostlar bulursunuz elbette (Süleyman Karagülle, Mayıs 2021)

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here