Suriye anayasa komitesi oluşturuldu..

0

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye anayasa komitesinin oluşturulduğunu belirterek ilerleyen haftalarda komitenin Cenevre’de toplanacağını açıkladı.

Güvenilir, dengeli ve kapsayıcı bir komitenin BM denetiminde Cenevre’de ilerleyen haftalarda toplanacağını belirten Guterres, Anayasa Komitesin siyasi sürecin başlangıcı olması gerektiğini vurguladı. Komitenin oluşturulmasıyla somut eylemlerin gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade eden Guterres, sürece katkısı olan Türkiye, Rusya ve İran’a teşekkür etti.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise yaptığı yazılı açıklamada, “BM Genel Sekreteri’nin Suriye Anayasa Komitesi’nin oluşturulduğuna ilişkin beyanı çok uzun zamandır beklenen ve memnuniyetle karşılanan bir haber. Bu gelişme Suriyeliler için tekrar ümit ışığı olacak.” ifadelerini kullandı.

AB’nin Suriye’deki savaşın siyasi yollarla çözülebileceğini savunduğunu anımsatan Mogherini, birliğin tüm bu yöndeki çabalara desteğinin tam olduğunun altını çizdi. Mogherini, Anayasa Komitesi’nin toplantısının ilk fırsatta gerçekleşmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Umarım bu gelişme Suriyelilerin hak ettiği barışa yol açar.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here