Suriye’de 2021 yılında seçim olacak..

0

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 2021 yılında ülkesinde seçim olacağını belirterek isteyen herkesin aday olabileceğini söyledi. Esad, 2014 yılında Suriye’deki seçimlerde iki rakibe karşı yarışmış ve seçimleri uzak ara önde tamamlamıştı.

Rusya basınına konuşan Esad, “Daha önce üç aday seçime girdik. Şimdi isteyen herkes aday olabilir. Gelecek seçimlerde birçok aday olacak.” diye konuştu.

2014 yılındaki Suriye Devlet Başkanlığı Seçimleri’nde Esad oyların yüzde 88.7’sini alarak üçüncü kez devlet başkanı seçilmiş, seçimlerde hükümetin onay verdiği Hasan Abdullah El Nuri yüzde 4,3 ve Mahir Haccar ise yüzde 3,2 oy almıştı.

Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki ülkenin kuzey ve doğu bölgelerinde sandığa gidilmezken, seçimler sadece rejimin kontrolündeki bölgelerde gerçekleştirildi.

2014 seçimleri 50 yıl sonra ilk kez Esad ailesinin dışında devlet başkanı seçimlerinde aday çıkması bakımından bir ilki teşkil etmişti. Rejim karşıtlarının oluşturduğu Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) ise seçimleri ‘düzmece’ olarak nitelendirmişti.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here