Suriye’deki seçim gayrimeşru bir nitelik taşıyor..

0

Dışişleri Bakanlığı, Suriye rejimi tarafından bugün düzenlenen seçimlerin halkın hür iradesini yansıtmayan gayrimeşru bir nitelik taşıdığını bildirdi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Serbest ve adil olmayan şartlarda tertiplenen sözkonusu seçimler, Suriye ihtilafının siyasi çözümüne ilişkin BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararının lafzı ve ruhuyla bağdaşmadığı gibi rejimin siyasi sürece ilişkin samimiyetsiz yaklaşımını da ortaya koymaktadır.

Rejimin sonucu malum seçimleri öne sürerek suni meşruiyet sağlama girişimlerine izin verilmemesi ve BM kolaylaştırıcılığında, Suriyelilerin sahipliğinde ve öncülüğünde yürütülen siyasi sürecin kesintisiz devam ettirilmesi önem taşımaktadır. Türkiye, bu yöndeki gayretlerini Suriye halkıyla dayanışma içinde kararlılıkla sürdürecektir.”

Resim

Suriye lideri Beşar Esad, ülkede gerçekleşen devlet başkanlığı seçimlerinde oyunu kullandığı Şam’ın Duma kırsalında basın mensuplarına konuştu: “Suriye, pazarlamaya çalıştıkları gibi bir bölgenin diğer bölgeye, bir şehrin başka bir şehre, bir mezhebin başka bir mezhebe karşı savaştığı bir yer değil. Bugün Suriye halkının teröre ve ihanete karşı bir olduğunu görüyoruz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here