Sürücü kursları ile özel kreşler açılıyor..

0

Türkiye Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu Başkan Vekili Murat Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki kabine toplantısı sonrası Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların bu yıl itibarıyla sona erdiğini, kursların ise kademeli açılacağını açıkladığını hatırlattı. 

Tekin, belirlenen takvimde, kurslarının açılış tarihinin 1 Haziran olduğunu anımsatarak, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Sürücü Eğitimleri Daire Başkanlığının kursların hangi önlemlerle açılacağı konusunda sektör temsilcileriyle çalışma yaptığını anlattı.

Sürücü kurslarının, alınan önlemler doğrultusunda 1 Haziran’dan itibaren eğitim-öğretime başlayacağını belirten Tekin, resmi duyuruların 81 il milli eğitim müdürlüğü ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderileceğini söyledi.

Tekin, sürücü kurslarında alınacak önlemleri şöyle sıraladı: “Kurumların girişlerinde Sağlık Bakanlığının Kovid-19’la ilgili 14 kuralı içeren bilgilendirme levhaları yer alacak. Her kursiyer için yeterli sayıda maske, eldiven, dezenfektan seti ve ateş ölçerler olacak. Kursa kaydolmaya veya eğitime gelen kursiyerin ateşi ölçülecek, kendisine maske temin edilecek. Kayıt kabulde, teorik eğitimlerin yapıldığı sınıflarda 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralına uyulacak. Dersliklerde, lavabolarda mutlaka sabitlenmiş dezenfektanlar bulundurulacak. Kantinler tamamen kapatılacak, çay bile demlemeyeceğiz. Bunun yerine şişe su verilecek. Eğitim araçları, eğitimden sonra dezenfekte edilecek. Eğitim araçlarında kesinlikle birebir eğitimler verilecek. Araçlarda cerrahi eldiven, maske ve dezenfektan hazır bulundurulacak. Usta öğretici maskesini ve eldivenini takacak, eğitim başlamadan önce aracı dezenfekte edecek. Gelen kursiyer cerrahi eldiven takacak veya direksiyon simidini ve vites topuzunu streç filmle kaplayacak. Eğitim bittikten sonra bunlar tekrar sökülecek. En az 10 dakika araç havalandırılıp bir sonraki kursiyere eğitim verilecek.”

Direksiyon eğitimlerinde günde 1 kursiyere, 2 saat ders verileceğini, önerinin kabul edilmesi halinde bunun 4 saate kadar uzatılabileceğini dile getiren Tekin, “Bir günde, bir araçta en fazla 2 veya 4 kursiyer eğitim görecek. İnsan sirkülasyonu azaldığı için bulaşma riskini minimize etmiş olacağız.” diye konuştu.

Tekin, sınavlarda ise araçta sürücü adayı, usta öğretici ve 2 komisyon görevlisi olmak üzere 4 kişi bulunduğunu kaydetti. Komisyon görevlisi sayısını 1’e indirmeyi önerdiklerini ifade eden Tekin, “Böylece araçtaki kişi sayısı 3’e düşüyor. Bu da oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmış oluyor.” dedi.

“Zorunlu olmadıkça ziyaretçi kabul edilmeyecek”

Murat Tekin, eğitim öncesi her kursiyerin ateşinin ölçüleceğini, direksiyon sınavında da kursiyerin, usta öğreticinin ve komisyon görevlilerinin ateşinin kontrol edileceğini belirtti.

Eğitim sürecinde alınacak tedbirlerden kurum müdürlerinin sorumlu olacağının altını çizen Tekin, “Birebir kontrolün tabana yayılmasını amaçlıyoruz. Kurum müdürleri her saat kursta bulunduğu için sorumluluklarını eksiksiz yerine getireceklerdir.” diye konuştu.

Tekin, ders aralarında sosyal yakınlaşmayı sağlayacak ortamların ortadan kaldırılacağını dile getirerek, “Kurumlarımıza zorunlu olmadıkça kursiyer dışında ziyaretçi kabul edilmeyecek. Bu süreçte kurumlarda sadece sorumlular ve eğitim alacak kişilerin olmasını sağlayacağız. Popülasyonu azaltarak bulaşma riskini en aza indireceğiz, hatta önlemler eksiksiz yerine getirilirse risk tamamen ortadan kaldırılır.” dedi.

Uygulama eğitim alanlarına toplu kursiyer götürme konusunda da önlemler alınacağına değinen Tekin, şu bilgileri verdi:

“Eğitim alanları dışında sürücü eğitimi verilemiyor. Bazı il ve ilçelerimizin eğitim alanları merkezden çok uzakta olabiliyor. Böyle durumlarda bir araçla 3-4 kursiyer bir arada götürülüyordu. Bunu tamamen kaldıracağız. Her araç kendi kursiyerini alacak ve eğitim alanına götürecek. Bir araçta usta öğretici ve kursiyer dışında kimse olmayacak. Uygulama sınav alanlarına velilerin gelmesi yasaklanacak. Sadece kursiyerler, sınav komisyonunda yer alan denetmenler ve sınavı inceleyecek Milli Eğitim Bakanlığı temsilcilerine izin verilecek.”

Motosiklet eğitimleri konunda önemli değişiklikler yapıldı

Türkiye Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu Başkan Vekili Murat Tekin, motosiklet eğitimleri konunda yapılan önemli değişikliklerinden de bahsederek, “Motosiklet eğitimlerinde kursiyerlere kask, dizlik, yelek gibi koruyucu ekipmanları biz temin ediyorduk. Bulaşma riski olduğu için artık aynı malzemeyi başka bir kursiyerin kullanmasının önüne geçeceğiz. Sürücü kursuna motosiklet eğitimi almak için kaydolacak kursiyerler kask, dizlik, yelek ve eldiven gibi kendi koruma önlemlerini alacak. Bu ekipmanlarla hem eğitim alacak hem sınava girecekler.” ifadelerini kullandı.

Tekin, “Bu katı, ancak gerekli önlemleri alarak 1 Haziran’dan itibaren sürücü kursları olarak faaliyete başlıyoruz. Sürücü kurslarına başvuracak vatandaşlarımız hiç endişe etmesin. Önlemlerin uygulanıp uygulanmadığı, kurum müdürlerimiz, ilçe milli eğitim şube müdürleri, il bazında valilikler ve Sağlık Bakanlığı tarafından dört koldan incelenecek. Gönül rahatlığıyla bu önlemleri de alarak, aşamalı olarak normal hayata döneceğiz.” şeklinde konuştu.

Özel kreşlerde alınacak tedbirler belirlendi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca açılış izni verilen ve 1 Haziran’da yeniden faaliyete başlayacak özel kreş, çocuk kulüpleri ve gündüz bakımevlerinde alınacak tedbirler belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın normalleşme sürecinde söz konusu kuruluşların 1 Haziran’da açılacağını açıklamasının ardından, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 16 Mart’ta faaliyetlerine ara verilen özel kreşler, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüpleri yeniden hizmete başlamaya hazırlanıyor. 

Bu kapsamda, Bakanlık tarafından açılış izni verilen ve denetlenen özel kreşler, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüplerinin uyması gereken kurallar ve alınacak tedbirlere ilişkin kılavuz, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce illere gönderildi.

Kılavuzda kuruluşlar, çocuklar, veliler ve servislerde alınacak önlemler detaylı bir şekilde sıralandı.

Buna göre, kuruluşlarda çocuk kabulüne uygun güvenlik ve hijyen koşulları sağlanacak, kuruluşlar hizmete başlamadan önce tamamen dezenfekte edilecek ve bu işleme ilişkin belgeler il müdürlüklerine iletilecek.

Kuruluşa kayıtlı bulunan çocukların hizmet almaya devam edip etmeyeceği ve hizmet alacakların hangi tarihten itibaren kuruluşa devam edeceği belirlenecek. 

Bir grupta en fazla 10 çocuk bulunacak 

Özel kreş, çocuk kulüpleri ve gündüz bakımevlerinde grup sayıları azaltılarak, bir grupta en fazla 10 çocuk bulunması sağlanacak. Ortak kullanım alanlarında da aynı anda en fazla 10 çocuk bulunacak.

Çocuklar, yemekhaneye kendi grupları ile gidecek, aynı masada oturmaları halinde aralarında en az 1,5 metre mesafe olacak. Çocukların uyku saatinde kampet veya yataklarının arasında da yine en az 1,5 metre mesafe bırakılacak.

Tüm alanlarda aynı çocuklar bir arada olacak

Bakanlık tarafından açılış izni verilen ve denetlenen özel kreşler, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüplerinde her gün tüm yaşam alanlarında aynı çocuklar bir arada olacak. Gruplar arası geçişe izin verilmeyecek, gruplardan sorumlu personelin diğer gruplarla temas etmemesi sağlanacak.

Kuruluştaki tüm hizmet alanları ile personel ve çocuklar arasında sosyal mesafe kuralına dikkat edilecek.

40 dakikada bir havalandırma, günde en az iki kez temizlik

Ortak alanlara çocukların ulaşamayacağı yükseklikte hijyen istasyonları kurulacak, belirlenen noktalara el dezenfektan aparatı konulacak. Özellikle eller ile sık dokunulan kapı kolları, aydınlatma düğmeleri gibi yüzeylerin ve ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavaboların temizliği günde en az iki kez yapılacak.

Kuruluş binası ve faaliyetlerde kullanılan oyuncak gibi araç gereçler her akşam sağlık birimlerince uygun bulunan dezenfektan malzemeleri ile temizlenecek. Oda temizlenirken eldiven kullanılacak, odanın temizliğinden hemen sonra eldiven çıkarılacak ve çöp kutusuna atılacak. Eldiven çıkarıldıktan sonra eller su ve sabunla yıkanacak veya el antiseptiği ile ovalanacak. Her odanın temizlik bezleri ayrı olacak. Odalar 40 dakikada bir havalandırılacak.

Mutfak araç-gereçleri her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanacak, sonraki kullanımına kadar temiz bir ortamda saklanacak. Ayrıca yapılan tüm dezenfeksiyon işlemleri ile kullanılan malzemeler kayıt altına alınacak.

Kuruluşta yeni hijyen ve el yıkama algısı için görsel materyaller kullanılacak. Gruplar dönüşümlü olarak bahçeye çıkarılacak ve grup odaları temizlenecek. Klima kullanılması zorunlu olan hallerde, klimaların bakımları düzenli yapılacak. Çöpler, hijyen kurallarına göre saklanıp atılacak.

Oyuncak, kitap değişimi yapılmayacak

Kuruluşlara evlerden oyuncak ve kitap gibi malzemeler kabul edilmeyecek. Oyuncak, kitap değişimi ve benzeri hiçbir etkinlik de yapılmayacak. Zorunlu haller dışında kuruluşa veliler ve ziyaretçiler kabul edilmeyecek.

Kayıt kabul işlemleri kuruluşta çocuklara hizmet verilmeyen zamanlarda yapılacak. Veli toplantıları ile kuruluş içinde veya dışında yabancı kişilerin katılımı ile yapılacak organizasyonlara ara verilecek. İhtiyaç olması halinde veli görüşmeleri sanal ortamda yapılacak.

Velilerin çocuklarını bırakır ve alırken sosyal mesafeye uymaları amacı ile kuruluş girişine belirleyici işaretler konulacak. Şüpheli vaka tanımına uyan personel ve çocuk tespit edilmesi ihtimaline karşı her kuruluş için bir izolasyon odası oluşturulacak. Sivil savunma planlarına Kovid-19’a ilişkin güncellemeler eklenecek ve il müdürlüklerine bildirilecek.

Personelin kuruluş içinde ve dışında giydikleri kıyafet farklı olacak

Hastalık belirtileri gösteren veya temas öyküsü olan personel göreve başlatılmayacak. Kuruluş müdürü tarafından Kovid-19 ve korunma yolları hakkında personele bilgilendirme yapılacak, bilgilendirmeler kayıt altına alınacak.

Personelin, kuruluşa girişinde uzaktan ateş ölçer ile ateşi ölçülerek kayıt altına alınacak. Kuruluş personelinin tamamı maske kullanacak, maskeler düzenli aralıklarla değiştirilecek. Yemek elemanı ve temizlik elemanı ek olarak eldiven de kullanacak.

Personelin kuruluş içinde ve dışında giydikleri kıyafet farklı olacak. Personel mesai saatleri içinde kuruluş dışına çıkmayacak. Hastalık belirtisi gösteren personel izolasyon odasına alınacak ve tüm tedbirlerle sağlık kuruluşuna yönlendirilecek.

Birbirlerinin eşyasını kullanmasına izin verilmeyecek

Grip veya benzeri bulaşıcı hastalığı olan çocuklar kuruluşa kabul edilmeyecek. Kronik hastalığı olan çocuklar belirlenerek, kuruluşta çocukla ilgili gerekli tedbirler alınacak.

Çocukların kuruluş dışında ve kuruluş içinde giyecekleri kıyafetleri ve ayakkabıları farklı olacak, elleri su ve sabunla temizlenecek. Kuruluşa girişte, kuruluştan ayrılırken ve gün içinde 4 saatte bir çocukların ateşi ölçülecek, bir çizelge ile kayıt altına alınacak. Ateşi olan çocuklar kuruluşa kabul edilmeyecek.

Çocukların birbirilerinin eşyasını kullanmasına müsaade edilmeyecek, kampet, battaniye gibi araç gereçlerin de çocuğa özel olması sağlanacak.

Çocuklara oyunlarla sosyal mesafe öğretilecek, yaşlarına uygun yöntemler kullanılarak 20 saniye el yıkamaları teşvik edilecek, düzenli el yıkama, dirseğe hapşırmak gibi doğru sağlık davranışları konusunda eğitimler verilecek.

Hastalıklar, bulaşma yolları ve dikkat edilecek hususlar, oyunlarla ve çocukların yaş ve gelişim özelliklerine uygun olarak anlatılacak. Kuruluşa geldikten sonra gün içerisinde ateşi olduğu tespit edilen veya herhangi bir hastalık belirtisi gösteren çocuk izolasyon odasına alınacak, uygun tedbirlerle ailesine teslim edilecek. Aile, sağlık kuruluşuna yönlendirilerek sonucun takibi yapılacak.

Aileler hastalık belirtisi gösteren çocukları kuruluşa getirmeyecek

Aileler, hasta, ateşi olan veya hastalık belirtisi gösteren çocukları kuruluşa getirmeyecek. Aile, çevresinde Kovid-19 tespiti durumunda da kuruluşa bilgi verilecek.

Çocukların günlük ateş ölçümünü yapılarak kaydedilecek. Aile, kuruluşta hastalık belirtisi gösteren çocuğunu sağlık kuruluşuna götürecek, çocuğun sağlık durumunu kuruluşa bildirilecek. Çocuklarını servis aracı ile kuruluşa gönderecek aileler, servis aracı için gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığını kontrol ve takip edecek.

Servis araçlarının taşıma kapasitesi sosyal mesafeye göre planlanacak

Hastalık belirtileri gösteren veya temas öyküsü olan servis personeli göreve başlatılmayacak. Her servis öncesi ve sonrası servis araçlarının özellikle sık temas edilen yüzeyleri başta olmak üzere temizlik ve hijyeni sağlanacak.

Servis kullanan çocukların, araç içindeki yüzeylere teması mümkün olduğunca azaltılacak. Servis araçlarının taşıma kapasitesi sosyal mesafe göz önüne alınarak planlanacak. Araç girişlerine el dezenfektanları konulacak.

Seyahat süresince araç içerisinde şoför ve rehber personel maske takacak. Türkiye’de toplam 32 bin 542 kreş bulunuyor. Bunların yüzde 8’i Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yüzde 84’ü ise ise Milli Eğitim Bakanlığı denetimine tabi olarak hizmet veriyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here