Sütün beslenmemizdeki önemi

0

İnsanın beslenmeyle tanışması anne sütüyle başlar. İlk 6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebek, günlük alması gereken enerji ve besin öğelerinin tümünü sütten karşılar. Bu büyümesi ve gelişmesi için yeterlidir. Durum böyleyken insan hayatında da sütün yeri tartışmasız çok önemlidir.

Biyolojik değeri yüksek protein kaynağıdır.

Süt proteinleri, vücudun büyüme ve gelişmesini, hücre yenilenmesini, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Vücudumuz, proteinin yapıtaşları olan tüm aminoasitleri sentezleyemez, dışarıdan da almak zorundadır. Süt, alınması gereken tüm zorunlu aminoasitleri içerir. Bu yüzden tam değerli proteindir. Büyüme gelişme çağındaki çocuklar, gençler, yaşlılar için yeri daha da önemlidir.

Konjuge Linoleik Asit içerir.

Süt yağı, elzem yağ asitleri, yağda çözünen A, D, E, K vitaminlerini içerir. Üstelik yağ yakımını hızlandıran konjuge linoleik yağ asidini de içerir. Sütteki vitaminlerden maksimum yararlanmak için yağsız süt tüketmeyin.

Tek karbonhidratı süt şekeri (laktoz)’dir.

Glikoz ve galaktozun birleşiminden laktoz oluşur. Sütün, sudan sonra en fazla kısmını laktoz oluşturur. Galaktoz, beyin ve sinir dokusunun gelişimini sağlar. Kalsiyum ve fosfordan yararlanmayı da arttırır. Fakat bazı insanlarda laktoz entoleransına rastlayabiliyoruz. Bunun nedeni: bağırsaklarında laktozu parçalayacak laktaz enzimlerinin eksik olması. Süt tükettiklerinde bağırsaklarında gaz, ağrıyla beraber ishal şikayeti de yaşarlar. Laktozsuz süt, yoğurt, ayran gibi süt ürünlerine yönelmeleri bu rahatsızlıklarını giderir.

Kalsiyum, fosfor deposudur.

Mineraller vücudumuzda sentezlenmeyen, yaşamın devamına katkı sağlayan, dışarıdan alınan inorganiklerdir. Süt, kalsiyum ve fosfordan zengindir. Aynı zamanda sodyum, potasyum, magnezyum, çinko da bulunur. Kalsiyum ve fosfor kemik ve diş sağlığı için gereklidir.25-35 yaşına kadar kalsiyum alımı önemlidir. Bu dönemler, kemik yoğunluğunun arttığı dönemlerdir. Bu yaşlardan sonra kalsiyum alımı artsa da kemik yoğunluğu artmaz. Az kalsiyum alımı ileriki yıllarda osteoporoz (kemik erimesi), osteoporotik kırıkların oluşmasında risktir. Günde 2-3 su bardağı süt veya süt ürünleri tüketilmelidir. Özel gruplar olan çocuklar, ergenlik çağındakiler, gebe, emzikli ve menopoz sonrası kadınlar günde 3-4 su bardağı tüketmelidir.

B2 vitaminin en zengin kaynağıdır.

Sütte neredeyse tüm vitaminler bulunur. A, D, E, K yağda çözünen vitaminler, B1, B2, B6, B12, folik asit, niasin, biotin, pantotetenik asit sütün vitaminleridir. Demir ve C vitamininden fakirdir. Özellikle zekâ gelişimi, deri ve göz hastalıklarının engellenmesine yardımcı B2 vitaminin en zengin kaynağıdır. Yalnızca hayvansal besinlerde bulunan B12 vitamininden de zengindir.  

Geleneksel yöntemle kaynatma işlemi doğru mu?

Çiğ süt satın alındığında içerisinde toksin ve mikroorganizmalar bulunur. Bunları yok etmek için 15-20 dakika kadar ısıl işlem yapılması gerekir. Fakat bu kadar uzun süre ısıl işlem, sürekli kapağın açılıp kapatılması sütte protein, yağ, karbonhidrat çeşitli vitamin kayıpları oluşturur. Pastörize ve UHT yöntemi uygulanan sütleri tercih edelim. Hem sağlıklı yöntemler hem de besin değeri daha yüksek.

Sütün faydaları nelerdir?

-Kemikleri sağlamlaştırır, kemik erimesini engeller.

– Bağışıklık sistemini güçlendirir.

– Kilo korumayı sağlar, tok tutucudur.

– Kalsiyum ve potasyum kan basıncını düşürmeye yardımcıdır. Tansiyon hastaları rahatlıkla tüketebilir.

– Kan şekerini dengeler.

– Bazı kanserlere karşı koruyucudur.

– Diş sağlığını korur, diş çürüklerini önler.

– Mide hastalıklarına iyi gelir.

– Sindirim sistemi rahatsızlıklarını giderir.

Mucizevi olan bu değerli besini hayatınızdan eksik etmeyin, Sağlıklı günler

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here