Suyla Gelen Sağlığa Kucak Açın

0

Gün içinde kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz, sık sık tansiyonunuz mu düşüyor, kabızlık problemi mi yaşıyorsunuz, başınız mı ağrıyor, kilo vermekte güçlük mü çekiyorsunuz, cildiniz eskisi gibi esnek, pembe ve nemli değil mi? Hiç düşündünüz mü? Belki de yeteri kadar su içmiyorsunuz.

Yıllar ilerlerken hepimiz olabildiğimiz en genç halimizde kalmak ve sağlıklı uzun bir ömür sürmek dileğiyle yanıp kavruluyoruz. Her gün bir yenisi türeyen detoks programları, diyet listeleri arasında mekik dokuyor satın aldığımız envayi çeşit kremlerin kapağını açar açmaz bizi ilk gençlik yıllarına ışınlamasını bekliyoruz.

maria-panagopoulou-world-tumblr
maria-panagopoulou-world

Kırk yaşı aşmış bir kadın olarak gün geçtikçe belirginleşen çizgilerim nedeniyle benim kafa can havliyle DNA lara kromozomlara oradan da hücrelere kadar gidiyor. Hücrelerimizin % 70’inin sudan oluştuğunu bildiğimden suyun hücre yapımızın genç kalmasında ne denli önem taşıdığını artık daha fazla önemser oldum.

Vücut kitle indeksimizin oranına göre değişse de bedenimizi oluşturan hücreler; kan da dâhil olmak üzere % 55 ila % 78 oranında sudan oluşur. Beynimizin ise neredeyse %90 ‘ı sudan meydana geliyor.

Her üç ayda bir tamamen yıkılıp yeniden yapılan hücre formumuzun işlevini kolaylıkla yerine getirebilmesi için bedenimizi suya doymuş olarak tutmamız hem genç kalmak için hem sağlıklı bir yaşam sürmek için büyük rol oynuyor. Bu da demek oluyor ki içtiğimiz sıvıların kalitesine gerekli özeni göstermek zorundayız.

Sağlıklı bir bedenin varlığını korumak için uzmanlar kadınların gün boyu en az 9 erkeklerin 13 bardak su içmesi gerektiğini vurguluyor. Bu kurala uyulduğunda bedenimize yağ, şeker, karbonhidrat almadığımız gibi gün içinde kaybettiğimiz çeşitli mineral ve tuzları da yerine koymuş oluruz.
Pof. Dr. Bingür Sönmez’ in hangi açıklamasını izleyip dinlesem su içmenin kalp için faydasından bahsetmeden geçmemesine şaşmamak gerek. Sönmez; yeteri kadar su içilmediğinde kanın petrol gibi koyu bir kıvam aldığını ve onu pompalamakla görevli kalbin işini zorlaştırdığını hastalarına hatırlatır durur. Bu nedenle kalp krizi dahi geçirmek olasıymış.

Yine bir süre önce migren tedavisi için başvurduğum bir klinikte ilk iş olarak günde üç litre su içmemin sağlığıma kavuşmamda olmazsa olmaz olduğunu anlatmışlardı. Tedavi programı sırasında grip olduğumda bol bol su alıp, dinlenerek bedenimi dolduran sıvının daha çabuk tazelenmesini sağladığımda hiç ilaç almadan bir haftada geçen semptomlardan üç gün içinde kolayca kurtulmuştum. Su içmeyi savsaklıyorsanız belki aşağıya sıralayacağım etmenler bu konuyu yeniden gözden geçirmenizi sağlayacak.

mividayyo-tumblr
mividayyo.tumblr

-Uyandığımızda dişlerimizi fırçalamak dilimizin üzerinde biriken toksinleri bertaraf etmemizi sağlar. Ardından bir büyük bardak ılık suya biraz limon ve bir çay kaşığı bal (şeker hastası değilseniz) ekleyerek hazırlayacağınız asit oranı yüksek içecekle güne başladığınızda bağırsak floranızda biriken toksinlerden kurtulmanız kolaylaşacak.

Reklam

-İçmeniz gereken miktarı gün içine yayarak yudum yudum tükettiğinizde vücudunuzda dolaşan kanı sürekli oksijenlenmiş bir hâle ulaştırabilir ve bu sayede yorgun ve bitkin hissetmekten kurtulabilirsiniz.

-Hücrelerinizin su yoğunluğu arttıkça içeriden dışarıya doğru bir etkileşim gerçekleşir. En üst katmanda yer alan deriniz neme doyduğunda, daha esnek ve güçlü bir yapıya ulaşmış olur. Ayrıca renk eşitsizliğini azaltmaya da faydalı.

-Spor yapan arkadaşlar, doğru miktarda su almazsa vücutlarında biriken yağlardan kolayca kurtulamadıkları gibi susuz kaldıkları için ne kadar egzersiz yaparsa yapsın kas oranını arttırmakta güçlük çekecek.

-Araştırmalar vücudumuzun hafif oranda su kaybının bile ruh halimizi ve düşünme yeteneğimizi etkilediğini kanıtlıyor. İdrar renginizin koyuluğu dehidrasyon seviyenizi belirlemeniz için en iyi gösterge. Renk ne kadar açıksa sağlığınız açısından o kadar iyi.

-Su, gastrointestinal sistemimizin (çiğneme, sindirim, emilim ve boşaltım) sağlıklı ve rahat çalışmasında büyük kolaylık sağlar. Yemek öncesi içeceğiniz iki bardak su ile iştahızı azaltabilir, kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz. Öğün sırasında sıvı alımı gaz, şişkinlik, ülser gibi rahatsızlıklara neden olabileceği için kaçınmak en doğrusu. Ancak; gün içerisinde tüketeceğiniz yeterli miktarda suyla kolonunuzu rahatlatıp kabızlık problemine de engel olabilirsiniz.

perfectlytimedpics
perfectlytimedpics

-Benim gibi sık sık baş ağrısı ya da migren sıkıntısı yaşıyorsanız başta da belirttiğim gibi rahatlamak için yapabileceğiniz ilk şey bol miktarda su içmek. Baş ağrısı ve migrenin genellikle dehidrasyondan kaynaklandığını öğrendiğimde çok şaşırmıştım.
Avrupa Nöroloji Dergisinde yayınlanan bir araştırma artan su alımı ile migren ataklarının sıklığı ve baş ağrınızın şiddetinin azaltılabileceğini kanıtlamış. Ben de bu kurala dikkat ettiğimden beri kendimi daha iyi hissettiğim için gönül rahatlığıyla sizlere tavsiye edebilirim. (Başınız ağrıdığı gün bir gün evveline dönüp, sorgulayın. Mutlaka az sıvı tükettiğiniz fark edeceksiniz)

-Bedenimizde biriken toksinlerden kurtulmamıza yardımcı olacak. Bol su içerek böbreklerinizin işini kolaylaştıracağınız gibi taş oluşumuna neden olan tuz ve minerallerin seyreltilerek kolaylıkla vücuttan dışarı atılımını sağlayabilirsiniz.

-Tüm vücuda giren zehiri absorbe eden karaciğerin yeterli miktarda su alınmadığı takdirde emilimi bozulacak ve görevini lâyıkıyla yerine getiremeyecek hatta yağlanması bile söz konusu olacaktır.

Reklam

-Ayrıca susuz kaldığınızda vücudunuz bunu tolere etmek için su tutacak ve bir kısır döngü başlatacaktır. Eliniz ayağınız ve bedeninizi şişkin hissetmenize neden olması da cabası.

-‘Ama ben çay, kahve, meşrubat içiyorum olmaz mı?’ Diyenleri duyar gibi oluyorum. Hayır, olmaz. Hatta bir bardak çay içtiğinizde yerine iki bardak su almalısınız. Çünkü çay ve kahve bedeninize taze ve canlı sıvı kazandırmadığı gibi vücuttan su atılımının artmasına neden olur.
Bol su içmekte zorlanıyorsanız kendiniz için büyük bir şişe edinin ve onu gözünüzün önünde tutun. Bu yöntem su içmeniz gerektiğini hatırlamanıza faydalı olabilir.wallpaperus.org

Evrenin ve üzerindeki her organizmanın kutsal kaynağı olan suyun hepinize şifa olması dilerim. Su gibi ömrünüz olsun.
faydalandığım kaynak:

Prof. Mikhail Tombak 150 Yıl Yaşayabiliriz

Top10homeremedies.com

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here