Tarabêtara

0

‘’Yanlış uslup, doğru sözün katilidir.’’

Ocakmedya’da bu yazımla beraber beşincisi oluyor.

Burada çok farklı, bir dil, yaklaşım ve anlayışla bulunmaya ve yazılarımı yazmaya karar verdim. Genel bir söylem var: denir ki ‘’Edebiyattan geldik!’’ Evet, bu genelleme beni de ifade eder. ‘’Edebiyattan geliyorum. Öğretmen Okulu’nun ilk yılından sonra tercih hakkımız doğdu. ‘’Edebiyat- Sanat mı Matematik Fen mi?’’ diye. Ben tereddütsüz ‘’Edebiyat ve sanat’’ı tercih ettim. Çünkü ilk okumaya başladığımda ‘’Matematik ve Fen’’den uzak durdum. ‘’Edebiyat ve Sanat’’ bana yakın geldi.

Edebiyat edebi öğretir, sanat insana bir derinlik verir.

Ve ben Seyid Alp gibi şahane bir edebiyat Hocası ile tanışma, onun öğrencisi olma gibi bir şerefe nail oldum.  Radyocu Süryani Aziz, benim hayat ustamdı. Edebiyat ve Sanata da Seyid Alp benim rehberim, eğitmen ve öğretmenim oldu.

Benim kişliğimin oluşumunda; anne- baba, abi (Aile) etkisi çok az. Ben daha çok kendimi hayat ananın evladı olarak gördüm. Kendimi hep arkadaşlık ve dostluk eseri sayarım.

Değerli dostum Hasan Mesut Önder; köşe önerince hemen aklıma Tarabêtara geldi.

Nedir Tar, nedir tara bê tara?

Türkçesiyle: Tar=Mahalle, Bê tar ise; Mahalesiz, demek oluyor.

Kürdçesiyle Tarabêtara, Türkçesiyle; Mahallesizlerin Mahallesi..

Çünkü bana göre; Dünya dediğimi gezegenimiz; kıtalara, sistemelere ve ülkelere ayrılmış. Bu ülkeler de Şehirlere, şehirler semtlere, semtler mahallelere bölünmüş. Ve her fert, bir eve, o evde bir mahalle içindedir. Hatta çoğumuz şu ‘’Mahalle baskısını’’ duymuşsunuz. Bu mahallelere uymayan, sığmayan ve bulunduğu mahalleden hoşnut olmayan bazı fertler, bireyler da var. İşte ben bu katagoride gördüm kendimi. Geçmişte benim de bir mahallem, bir partim, bir tarafım vardı. Lakin kısa sürede ben bulunduğum mahallede ‘’Aykırı’’ olduğumu, ayak uydurmadığımı anladım.

İlk isyanım Futboldaydı. İlohlular, Özbatmanlıların Yeşiltepe adında bir futbol takımları vardı. Biz İlohlu değildik. Kısmet Mahalleliydik. Çok iyi oynar ama hep yedekte bizi tutuyorlardı. Buna isyan ettim. Yeşiltepe’den ayrıldım. Benim gibi birkaç arkadaşla Yıldırımspor’u kurdum. Yıldırım adı; benim okuldaki grup adımızdı. İlkokul’dan bunu futbol takımına evirdim. Ve kısa bir zaman sonra Batman Futbol takımları arasında ilk beşe girdik.

1976’lardan sonra siyasal arayışlar dönemiydi. Biraz da tesadüf eseri Muhsin (Mazlum Doğan)’la tanıştım ve ilk adlarıyla KD (Kürdistan Devrimcileri) sonraki adlarıyla PKK (Partiya Karkerên Kurdistan) ile ilişki kurdum. Kadro olarak sorumluluk ve görevler aldım: Siyasal olarak da liderim ve rehberim olarak Mehmet Hayri Durmuş’u gördüm, onu takip ettim. Hayri 12. Eylül 1982’de Ölüm Orucunda gidince; parti ve lider arayışımın sonu oldu. Önce içerde CİÖ (Cezaevi İç Örgütü) ile anlaşamadım. Ayrıldım. Aslında benim CİÖ ve PKK ile kopuşum içerden başladı.

Dışarda bu –şu veya bu oranda- 15. Şubat 1999’a kadar sürdü. Öcalan’ın dayı yurdu İmralı’ya gidişi ve çürük duruşundan sonra ondan ve partisi PKK’den tam koptum.

O gün, bugün; partisiz, lidersiz ve mahallesizim.

2000 yılından beri kendi düşüncelerimin militanlığını yapıyorum.

Özgür Bireyler Topluluğu: NASNAME ile hatırı sayılır bir yer edindim. Bu Nasname Hikayesi de bir kitap konusu. Onu da yazdım. Bitirdim ve onu da kapattım.

Şimdi, ülkemizde ve Türkiye’de herkesin bir mahallesi var.

Erdoğan Mahallesi, Abdullah Mahallesi, Fethulla Mahallesi ve Kılıçdaroğlu bir mahalle reisi olmasa da CHP mahallesi var. Bu konuda varoğlu ve var kızı mahalleleri mevcut.

Ben ve benim gibi binlerce BİREY mahallesiz.

İşte onun için de ben Tarabêtara (Mahallesizlerin Mahallesi) koydum köşemin adını.

Ben bu mahallesizlerin mahallesinin olmasından yanayım.

Bunun için bir adayım.

Çünkü şiarım: ‘’Hayatımı aşkıma, aşkımı özgürlüğüme adarım’’ diyorum.

Bunu söyleyen her BİREY’la olmaya varım.

Elimi kayıtsız ve kuşulsuz uzatıyorum.

Bundan sonra Din ve ideolojiler benden uzak dursun.

Benim bundan sonra Savaşım; ‘’Mutlak iyiler ve mutlak kötüler arasındaki savaştır.’’

Barış için de savaş, diyorum. Taraf olmaktan yanayım.

03 Temmuz 2020

Almanya-Esen.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here