Tebrikler Olaf Scholz, Tebrikler Cem Özdemir

0

Seçimlerle Almanya yeni bir döneme ilk adımı atmıştı.

Angela Merkel sevilen bir politikacıydı, özellikle de aşırılara karşı duruşu beğeni kazandı. Sığınmacılarla ilgili yaklaşımları birçok Almanı kızdırsa da görüşlerinden geri adım atmadı.

Mütevazı kişiliğiyle Türkiye’de bile çok beğenilen bir politikacıydı.

Nasıl beğenilmesin ki. Ülkemizde 60-70 araçlık konvoyla gezen bir idareci ve Almanya’da sadece iki korumasını taşıyan bir güvenlik aracıyla gezen ve alışverişini kendisi yapan ve aldıklarını da yine kendisi taşıyan bir Başbakan.

Angela Merkel görevinin hakkını verdi ve emekli oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Ama artık yeni bir döneme girdik. Daha önceki yazımda da Almanya için çok güzel bir birliktelik dediğim Trafik Lambası Koalisyonu artık hazır.

Olaf Scholz ve ortakları

SPD (Sosyal Demokratlar), FDP (Hür Demokratlar) ve Grünen (Yeşiller).

Sosyal demokrat bakış açısı Hür Demokratların zenginlere yakınlığıyla birleşecek ve bunun üzerine de vahşi kapitalizmin doğa yıkımını engellemeye çalışan Yeşiller’le frene basılacak.

Gayet güzel.

Yeni koalisyonun bakanlar kurulu da açıklandı.

İsimleri duyduğumda sevindiğim üç isim oldu.

Birincisi tabi ki Cem Özdemir.

İkincisi de sağlık bakanı Karl Lauterbach.

Üçüncüsü Nancy Faeser.

Cem Özdemir

Cem Özdemir (Tarım Bakanı), Almanya’nın ilk Türk Bakanı olacak. Eyaletlerde bakanlıklarda bulunmuş Türkler vardı ama Federal Cumhuriyet’in bakanları arasında şimdiye kadar hiç Türk bakan olmamıştı. Bu bakımdan mutluyum, gururluyum. Bu vesileyle kendisine şimdiden başarılar diliyorum.
Cem Özdemir’in Türk olması ve benim mutlu olmamı sakın ‘milliyetçilik’e bağlamayın. Özdemir Kürt olsaydı da mutlu olurdum.


İkinci isim Karl Lauterbach.

Karl Lauterbach

Yeni kabinen sağlık bakanı.

Kendisi Köln Üniversitesi’nde Epidemiologie ( Epidemiyoloji: Toplumdaki hastalık, kaza ve sağlıkla ilgili durumların dağılımını, görülme sıklıklarını ve bunları etkileyen belirteçleri inceleyen tıp dalı) bölümünün başkanıydı.

Sakin ama eğlenceli ve aynı zamanda renkli kişiliğiyle zaten güzel bir imaj çiziyordu. Kendisi fazlasıyla bu koltuğu dolduracak ama Lauterbach’ın varlığı aynı zamanda daha önceki Bakan Spahn’ın yaptığı yanlışlıkları ve yolsuzlukları da ortaya koyması bakımından önemli.

Üçüncü isim de Nancy Faeser.

Nancy Faeser

Kendisi İçişleri bakanı olacak.

Nancy hanımın İçişleri bakanı olmasına sevinmemin nedeni de duruşundan kaynaklanıyor.
Nancy Faeser şunu demişti: ‘En önemli davam: Özgürlükçü anayasal düzenimiz için en büyük tehlike olan Aşırı sağcılık ile savaşmak’.

Bu düşüncede olan ve hatta bunu söylem olarak sunan bir kadın İçişleri bakanının olması beni ziyadesiyle mutlu etti. Daha önce de demiştim, evet Angela Merkel iyi yönetti ama ne olursa olsun CDU-CSU birlikteliği vardı ve artık bu dönem bitti, bu da çok iyi bir gelişme.

Umarım Almanya için hayırlara (iyi ve faydalı işlere) vesile olur.

Kabinede başka kimler var?


Buyurun liste burada:

Şansölye (Başbakan) : Olaf Scholz.

Dışişleri Bakanı: Annalena Baerbock

Maliye Bakanı: Christian Lindner

Savunma Bakanı: Christine Lambrecht.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı: Hubertus Heil

Adalet Bakanı: Marco Buschmann

İmarlık Bakanı: Klara Geywitz

Ekonomi, İş birliği, Kalkınma Bakanı: Svenja Schulze

Ekonomi, İklim Koruma ve Enerji Bakanı: Robert Habeck

Aile, Yaşlı, Kadın ve Gençlik Bakanı: Anne Spiegel

Çevre Bakanı: Steffi Lemke

Kültür ve Medya Bakanı: Claudia Roth

Ulaşım ve Dijitalleşme Bakanı: Volker Wissing

Eğitim ve Araştırma Bakanı: Bettina Stark-Watzinger

Başbakanlık idari işler başkanı: Wolfgang Schmidt

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikRusya – Ukrayna Krizi ve Savaş İhtimalleri
Sonraki İçerikSeçimler, özellikle cumhurbaşkanı seçimi neden önemli? Evet çok önemli…
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here