Teknoloji ve Simone dünyası

1

    Simone (2002) filminin medya eleştirisi yapan ses getirmiş filmler arasında olduğu bilinir. Simone teknolojinin gelişimiyle beraber bilgisayar oyunlarıyla, oyuncuların bir gün sanal da oluşturulabileceği fikriyle orijinal bir filmdir. Filmde gösterilen sanal oyuncu konusu izleyici için geleceğin sinemasına ne gibi yenilikler gelebileceğinin göstergesidir.

Ne tarz yenilik oluşabilir sinemada?

Teknolojinin yapabildikleri gittikçe artıyor. Ama henüz insana tıpatıp benzeyen sanal bir karakter oluşturulmadı. Bir gün filmlerde asla yaşlanmayan sanal bir karakter izleyebilecek miyiz? Ya da filmlerini tekrar tekrar izlediğimiz, hayatta olmayan usta oyuncularımızın yeniden başka rollerde oynadıklarını, oluşturulan sanal karakterlerle yaşıyormuş gibi gösterilebildiğini mi göreceğiz?

     Bugün ekran camının arkasında izlediğimiz ünlülerin hologramları mı olacak yakında? Eğer teknoloji böylesi bir ilerleme kaydeder de, sanal karakterler çoğalırsa, gerçek oyunculara da gerek kalmayacağından, ileride gerçek oyuncuların mesleğini kaybetme tehlikesi oluşabilir. Setlerin yerini bilgisayarla tamamen geliştirilmiş çeşitli arka planlar, kodlanmış oyuncular ve geliştirilmiş sıradışı görsel efektler alabilir.

     Simone, orijinal senaryosuyla izleyicinin dikkatini fazlasıyla çekmeyi başaran bir film. Ara sıra filmin sahnelerinde yavaşlık hissedilse de, filmin ortalarına doğru merak edici unsurları ve kurgusuyla sürükleyiciliğini yakalıyor. Senaryodaki hayal gücünün sınırlarını zorlayan simülatör programını göstererek sinemanın teknolojik boyutunun ne kadar ileri gidebileceği konusunda yeni bir pencere açarak izleyicinin bunu sorgulamasını sağlıyor. Filmde yönetmenin filmi için oluşturduğu sanal Simone karakterinin bir anda bir çok hayranı olduğu gösterilir. Medya, magazin, ünlüye aşırı hayranlık konuları senaryoda eleştirel şekilde işlenir. Hayranlığın boyutlarının ne kadar ileri gidebileceği gösterilen sahnelerle vurgulanır. Televizyon muhabirlerinin ve halkın Simone’a olan ilgilerinden kendilerini ne kadar gülünç durumlara düşürebileceğini gösterir.

     Simone filmine çok benzer bir dünyadayız. Ekranlarda ya da sosyal medyada takip edilen ünlüler medya aracılığıyla halka ne kadar yakın görünseler de aslında sadece ekran camının arkasında kalan sanal karakterlerden farksız değil mi? Simone(2002)’da ünlülerin halka ne kadar yabancı olduğu sanal karakter senaryosuyla orijinal bir şekilde işlenerek başarılı bir film ortaya çıkmış.

Melike Karagülle

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here