Temel Karamollaoğlu: Yaptırımlardan çok ülkemizin başına gelecek sıkıntılardan endişeliyiz

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. 15 Temmuz’dan ders alınması gerektiğini belirten Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Biz 15 Temmuz’u şaşalı, gösterişli programlarla anmaktan ziyade, 15 Temmuz’u tam manasıyla anlamakla mükellefiz. Darbe kalkışması sonrasında 30 bin kişi tutuklandı. Darbe fikrini ortaya atan gerçek faillerden hesap sorulması gerekiyor. 15 Temmuz’un bize verdiği en önemli mesaj, birlik ve beraberlik duygusu içinde olmamızın önemidir. O gece aziz milletimiz, bu hain darbe girişimine karşı göğsünü siper etmiştir. Bu birlik ve beraberlik ruhu ülkemizi büyük bir tehlikeden korumuştur. Bu millet nice badireleri atlatmış, nice zorlukları göğsünde parçalamıştır, 15 Temmuz da bunlardan birisidir. Bu millet bundan sonra 15 Temmuz gibi ihanet girişimlerine kesinlikle pabuç bırakmayacaktır. Bunun neticesinde feraset ve cesaretini ortaya koyan milletimizin girişimi darbeyi önlemiştir. 15 Temmuz’u sadece AK Partililer ve MHP’liler önlemedi. Bu millet önledi. Bu anlayış milletimizin birlik ve beraberlik ruhuna da zarar vermektedir.

Elbette biz Amerika’nın, Avrupa’nın tehditlerine pabuç bırakacak bir ülke değiliz. Ama biz bu tehditlerden çok, bu yaptırımlardan çok ülkemizin başına gelecek sıkıntılardan endişeliyiz.

Düne kadar dua ettikleri, destek verdikleri merciler şimdi bugünkü hükümetin karşısına çıkıyor. Dost olmamız gereken ülkelerle mesafe koyuyoruz hala aramıza. Irak’ta yaşanan hadiselerin temelinde bu iktidarın başlangıçta aldığı yanlış kararlar var. 1,5 milyon insan katledildi. Bunun vebalini kim ödeyecek? Elbette bu karara destek verenler ödeyecek. Suriye bu hale geldi. Kim bunun vebalini üstleniyor? Suriye’nin bu duruma gelmesini sağlayanlar. Ege adalarında haklarımızı kaybettiğimiz, şimdi ciddi manada iddia ediliyor. Hükümetten ciddi bir ses yok. Açık denizlerde doğal gaz arıyoruz. Bulduğumuz iddia ediliyor. Bulsak ne yazar, kim alacak? Biz bunu kiminle birlikte yapacağız? İşte Amerika işte Rusya işte Avrupa Birliği işte Çin, nereye giderseniz gidin bağlanacağımız bir ülke yok.

Dönülmemesi gerekir’ dedik hükümeti de bu noktada kutluyoruz, tebrik ediyoruz. Geri dönmediler, kararlılık gösterdiler. Ama şunu da ifade ettik; S-400, S-400’den ibaret değildir. S-400 dediğiniz zaman onun altyapısını da oluşturmak mecburiyetindesiniz. Bu bir bütündür. Niye biz kendimiz T-400’ü yapmıyoruz. Bizim bugüne kadar T-200, T-300’ü yapmamız gerekirdi. ‘T’ nedir? ‘T’ Türkiye. Başkasına muhtaç hale düşerseniz bizi bin bir türlü provokasyonla tehdit ederler.

Her noktada belki aynı görüşleri benimsemiyorduk ama kendisini, birikimi, hakikatı arayan tavrıyla zihinlerimizde yer bırakan bir isim olarak hatırlıyoruz. Kendisi münevver ve edep sahibi adeta Osmanlı’dan cumhuriyete miras kalan bir hazine gibi kıymetli bir şahssiyetti. Cenazesine katılmak ve son vazifemizi yapmak nasip oldu. Fakat üzülerek belirtmek istiyorum ki birtakım medya kuruluşları sayın Mehmed Şevket Eygi Bey’e atıfta bulunurken pekte hoş olmayan ifadeler kullandılar. Haber başlıklarında “gerici yazar öldü” ifadeleri edep ve insanlığa sığmayan bir habercilik anlayışı olarak görülmektedir.

Çok acı bir şekilde söylemek istiyorum ki; bu tavır havuz medyasının bir farklı versiyonudur. Fikirleri farklı gözükse de bunlar “aynı yolun yolcularıdır” gibi geliyor. Bu ülkeyi kutuplaştırma ve kamplaştırma görevini ifa etmektedirler kaanati bizde doğuyor. Hangi inanca sahip olursa olsun, hangi fikre sahip olursa olsun ama asla insani dğerlerimizi kaybetmemeliyiz. Merhum Mehmed Şevket Eygi Bey’e Cenab-ı Haktan rahmet diliyorum bir kez daha. Sağcı – solcu, laik – dindar, Türk – Kürt demeden beraber yaşamak kültürüne sahip olduğumuz bir Türkiye’nin oluşmasını temenni ediyorum.”

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener’in “Sayın Gül ve Babacan orada burada dolaşmasınlar, hep birlikte gelsinler Saadet Partisi’nin çatısı altında düzgünce siyaset yapsınlar.” şeklindeki açıklamasıyla ilgili Karamollaoğlu, şöyle konuştu: “Abdüllatif Bey’e teşekkür ediyoruz. Saadet Partisi bugüne kadar izlemiş olduğu politikalarla, ortaya koyduğu fikirlerle, ülkemizin geleceği konusunda en ciddi stratejileri belirleyen siyasi partidir diye düşünüyorum. Benimle aynı görüşü her zaman paylaşan, bana övgü yağan insanlardan benim eksiklerimi düzeltme şansım olmaz. Onun için farklı fikir ve düşüncelere ihtiyaç var. Yarın Türkiye’de bir değişiklik bekleniyorsa bunun ancak Saadet Partimizin etrafında bir kenetlenmeyle sağlanacağına inanıyoruz. Tabii bunları yaparken biraz önce de belirttiğim gibi her noktada aynı düşüncede olmayabiliriz. Ama bir araya gelir meseleleri müzakere ederiz, buna her zaman açığız.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here