THY’nin Zor Yılı

0

Türk Hava Yolları 2016 senesini en zor şekilde geçiren şirketlerin başında geliyor. THY’nin ana merkezi olan Atatürk Havalimanı önce Haziran ayında IŞID terör örgütüne bağlı intihar saldırıcıların hedefi oldu, daha sonra 15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbeciler tarafından ele geçirilmeye çalışıldı. THY iki uğursuz girişimin de ardında çalışmalarına hemen devam etti ve dünyaya Türkiye’nin ekonomisi için önemli bir mesaj verdi.

Bu olayların ardından oluşan güvenlik sorunu algısının yanına bu yıl düşen turist sayısını da ekleyince 2016 yılı THY için zor geçeceğe benziyor. 1.5 milyar TL zarar açıklayan THY hisselerinde %30’a yakın değer kaybı gördü. Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı gazetecilere yaptığı açıklamada çift haneli büyümelerine devam edeceklerine kararlı olduklarını, ne yazık ki bu sene bunu başaramayacaklarını belirtti. Kapasiteyi daha verimli kullanmak için bazı rotaları şimdilik durduran THY, bunun geçici bir durum olduğunu, yakında tekrar bu rotalarda uçuşlara devam edeceğini söyledi.

Bütün bu sorunlara karşı THY Türkiye ekonomisinin temel taşlarından biri olmaya devam ediyor. İstanbul’da açılacak, ilk aşamada 90 milyon daha sonra 150 milyona ulaşacak kapasitesi ile Paris ve Londra’da bulunan Avrupa’nın diğer büyük havalimanlarını geride bırakacak olan üçüncü havalimanın kendilerini heyecanlandırdığını ve THY’nin büyümesi için çok önemli olduğunu vurguladı.

 

Kaynak: Gulf News

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here