Toplumun Duygusal Kimyasını Çözemeyen Liderler Seçimi Kazanamayacak

0

Birkaç gün önce, bir üniversite profesörünün metafizik bir mesele kullanılarak dolandırıldığı haberini okuduğumda bunun sebeplerinin neler olabileceği üzerinde durdum. Bu düzeyde eğitimli bir insanın, bir dolandırıcının tuzağına düşmesinin nedeni ne?

Burada “neden insanlar bilmediği, anlamadığı konular karşısında bu kadar savunmasız duruma düşüyor” sorusu önem kazanıyor. Eğitimin çözemediği temel sorun, sanırım kişinin duygusal kimyasının stabil hale getirmek. Humint konusunda uzman bir İsrailli istihbaratçının, kişinin eğitimi, sosyal statüsü, maddi geliri ne olursa olsun, duygu kimyasını çözdüğünüz bir kişiyi ajanlaştırabilirsiniz, sözü önemlidir.

Bu istihbaratçının Hamas militanlarını ve yöneticileri işe alıp çalıştırdığı ve oldukça başarılı sonuçlar aldığı biliniyor. Sürekli tartışılan, terör cehalet sorunu olduğu, genellikle okumamış inanların dağa çıktığı sözünün bu bağlamda yanlışlanmış bir hipotez olduğu söylenebilir. Tıp fakültesini bitirmiş veya yarıda bırakmış kişilerin örgütlere katıldığı biliniyor. Bu insanların dertleri ne de çoğu kişiye göre rahat bir hayatı terkedip bir sorun yumağının içine giriyorlar. Bunun nedeni de yine aynı; duygusal kimya…

Duygusal kimya; kişinin zayıflıkları, güçlü yönleri, güdüleyiciler, baskılayıcılar gibi bütün etmenler dikkate alınarak ortaya konulan ruh durumu olarak tanımlanabilir.  Bireyin duygusal kimyası, kişinin neyi nasıl yapabileceği, nerde duracağı, neyi sevip neden nefret ettiği ile ilgili size ciddi ipuçları verir. Bu teknik detayları işlememin nedeni, Erdoğan’ın kazandığı seçim zaferlerinin dayanak noktasının toplumun duygu kimyasını çözdüğünü anlatmak içindir.

Erdoğan,  yaşadığı dönemin sorunlarını çözmek için yola çıkmış, güçlü hitabeti ve yüksek ses tonu ile geleneksel aile yapısında övünülecek bir baba figürü gibi davranarak topluma bir şekilde dokunmayı biliyor. Sıradan bir vatandaş Erdoğan’ı izlerken, ne anlattığından çok nasıl anlattığı ile ilgileniyor. Bir çeşit kitlesel hipnoz durumu yaratabilen ender liderlerden biri… 

Erdoğan kalkınmacı bir lider, döneminin sorunları olan alt yapı sorunlarını, başörtü sorununu çözdü ve askeri alanda millileşme gibi konularda ciddi bir atılım yaptı. Diğer yandan son 18 yılda Ak Parti’nin yaptığı başarılı işler yeni ihtiyaçlar da yarattı. Yani alt yapı problemleri ve inançlı kesimlerin sistem dışında tutulma durumu çözülmeseydi, yeni çıkan liderlerden bilişim, inavosyon, yönetişim, küresel vizyon gibi lafları duymak yerine, daha temel meseleleri konuşuyor olacaktık.

Söylem ve eylem düzeyinde kendini yenileyemezse ve kalkınmacı lider profilini sürdürmeye devam ederse Erdoğan’ın bütün bu güçlü liderlik özellikleri ve toplumda kitlesel hipnoz yaratabilme özelliğine rağmen işinin daha da zorlaşacağı söylenebilir. Ancak muhalefet parti liderlerine baktığımda, bazıları Erdoğan’la didişmeyi siyaset zannedip, Erdoğan’ın belirlediği oyun kurallarına göre siyaset izliyor; diğer siyasetçiler ise toplumun duygu kimyasını anlamadan, ekonomide ve çeşitli alanlarda ne yapacaklarından bahsediyor.

İki siyaset tarzı da Erdoğan’ı rakipsiz kılıyor. Yeni siyasi partiler, ürettikleri aşıyı, topluma nasıl enjekte edecekleri konusunda bir yöntem karmaşası yaşıyor.  Bu karmaşa çözülmediği sürece, yeni partilerin şaşırtıcı başarılar elde etmesi çok olası görünmüyor. Ekonomiden hukuka kadar birçok alanda Türkiye’nin ciddi sorun alanları ile karşı karşıya olmasına rağmen, Erdoğan bir şekilde kendi tabanını konsolide edebiliyor.

Bunun nedeni Türkiye’nin son 6 yılda yaşadığı büyük güvenlik risklerinin, ekonomi, hukuk gibi konuları Ak Parti seçmeni gözünde ikincil plana düşürmesidir. Ülke bölünmesin, darbeler ve askeri vesayet devam etmesin, FETÖ tekrar iktidara gelme riski olmasın düşüncesi diğer her sorun alanının bir şekilde üstünü örtüyor. Bu alanlarda toplumun kaygısına cevap vermeyen siyasi partilerin şaşırtıcı bir başarı elde etmesi çok kolay olmayacaktır. Toplumun duygu kimyasını doğru okumak bence en önemlisi, siz ne dersiniz?

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here