Trump başkanlık yarışını kaybetti… Kadınlar için söyledikleriyle …

0

ABD’de 8 Kasım günü yapılacak başkanlık seçiminde iki merkez partiden Cumhuriyetçiler’in adayı Donald Trump, kampanyasının en ciddi darbesini dün aldı.

2005 yılında NBC kanalının Access Hollywood adlı magazin programına çekim için gittiğinde, kameralar açıkken, kadınlar hakkında sarf ettiği belden aşağı ve müthiş incitici sözler dün aynı programın şimdiki kadrosu tarafından arşivden çıkarıldı.

NBC’nin yayına geçmesinden kısa süre önce, ABD saatiyle 16.00’da, Washington Post (WP) gazetesi, o konuşmanın teyp kaydı eşliğinde haberi internet sitesine koydu. WP haberin kendilerine anonim bir telefon görüşmesinde, aynı gün sabah 11.00 sıralarında iletildiğini açıkladı.

Görüntülü kayıtta Trump evli bir kadını kendisiyle ilişkiye zorlamak için yaptıklarını anlatmanın yanında, genel olarak kadınlar hakkında yakışık almayan sözler de sarf ediyor.

Haberin gazete sitesinde yer alması ve akşam NBC ana haber programında görüntülü olarak sunulması üzerine Trump‘ın özellikle kadın seçmenler gözündeki yeri bütünüyle değişmişe benziyor.

Protestolar sürüyor. Trump’ın yerine başka aday aranıyor.

Bloomberg kanalından Mark Halperin, Cumhuriyetçi Parti’yi (CP) ve adayını bağışlarıyla ayakta tutan kişilerin desteklerini çekmeye başladıklarını bildiriyor.

Halperin, CP’nin siyasi yapısının, seçime az bir zaman kalmasına rağmen, Trump yerine başka bir adayla seçmen karşısına çıkma yolları aradığını da iddia etmekte.

 

Washington Post sitesinde yayımlanan canlı kayıt Trump yaveleri (İngilizce bilen küçükler yanınızdayken izlememeniz tavsiye edilir):

https://www.youtube.com/watch?v=eqYF1-MU0IA

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here