Trump ilk tebriğini aldı..

0

ABD’de Donald Trump ile Joe Biden arasındaki başkanlık seçimi dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Atlantik’in diğer tarafındaki Avrupa’da da yakından takip ediliyor. Avrupa ülkelerinde seçimle ilgili genel olarak sessizlik hakim.

Avrupalı liderlerden seçim sonucuna dair açıklama yapan ilk kişi ise Slovenya Başbakanı Janez Jansa oldu. Jansa, Twitter’da “seçim sonucunun belli” olduğunu belirterek, “Amerikan halkının Donald Trump ve Mike Pence’i 4 yıl için bir kez daha seçtiği çok açık.” ifadesine yer verdi. Jansa, seçim sonucu nedeniyle Cumhuriyetçi Parti’yi de kutladı.

Avrupa Birliği (AB) yönetimi, ilke gereği herhangi bir ülkedeki seçimle ilgili yorum yapmadıklarını belirterek sessizliğini koruyor. AB, seçim sürecinin bitmesini ve açıklanacak sonucu bekliyor.

Ancak beklerken AB yöneticilerinden sosyal medyada mesajlar da geldi. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, seçim günü paylaştığı mesajda “Öngörülemez bir gece olacak. ABD halkı gelecek 4 yılda hangi yolda gideceklerini belirleyecek. Transatlantik bağımızı yansıtmak ve AB’nin ABD ile paylaştığı değerleri yansıtmak için önemli bir an.” ifadesini kullandı.

AB’nin dış politikasının başındaki Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise seçimin ertesi sabah paylaştığı mesajında “Amerikan halkı sözünü söyledi. Seçim sonucunu beklerken AB, ortak değerler ve tarih temelinde güçlü bir transatlantik ortaklığın inşasını sürdürmeye hazırdır.” değerlendirmesini yaptı.

ABD-AB ticareti etkilenecek

Trump ile Biden arasındaki yarışı kimin kazanacağı ABD-Avrupa arasındaki ilişkilerin alacağı şekil bakımından önem taşıyor. İki adayın Avrupa’ya yönelik politikalarında belirgin farklar bulunuyor.

Örneğin, Trump İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecini desteklemiş, Biden ise karşı çıkmıştı. Biden, “İngiltere’nin AB’nin bir parçası olmaması ABD çıkarlarına zarar verir.” demişti.

Kimin başkan olacağı belli olduktan sonra ABD ile İngiltere arasında bir ticaret anlaşması yapılması gerekiyor. Daha önce AB üyesi olarak AB kurallarıyla ABD ticaretini yürüten İngiltere’nin 20 Ocak’taki yeni ABD başkanlık döneminden sonra yeni yönetimle bir anlaşmaya varması gerekiyor. Bu anlaşma ABD’nin İngiltere için Avrupa’dan sonra en büyük ikinci pazar olması bakımından önem taşıyor.

ABD ile AB arasındaki ticarette de iki aday arasındaki farklılıklar bulunuyor. Trump, yönetime gelmesinden sonra AB’den alınan tarım, otomotiv, havacılık gibi bazı sektörlerde gümrük vergilerini artırmıştı. Biden’ın ise ABD ile AB arasındaki “ticaret mücadelesini” sonlandırması bekleniyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here